Talvine mets haarab kogu tähelepanu

Marko Kaldur 24. detsember 2004, 00:00

Talvises Eestis ringi rännates jääb ka üürikese päeva sisse palju lõõgastavat, põnevat ja huvitavat ? eriti asulatest eemal vabas looduses liikudes. Leidke vaba hetk romantilisel talvepäeval, et avastada üksi, kallima, pere või sõpradega kodust Eestimaad. Pole vaja oma kodust kaugele minna, et kogeda uusi nauditavaid elamusi talviselt karges päevas. Miks mitte alustada oma ringreisi mõnel mõnusal matkarajal mütates. Sumbata läbi teerajale kogunenud hangede, imetleda lumerüüs soid ja rabasid, raputada üksikutelt mändidelt lund kaaslastele (ja endale) krae vahele.

Väike rännak rabarajal viib soojärve kaldale, kus kuuleb ehedat ja kordumatut järvelaulu. Juba kaugelt on tunda, kuidas võimsad vuhinad kajavad läbi looduse. Mida lähemale minna, seda tugevamaks muutuvad helid. Kuni viimaks järvekaldal või jääl seistes tunnete jalgealust võdisemas ja värisemas, kui järjekordne mühisev hoog möödub. Päikese kiiskamine järvejäält võimendab veelgi seda ebamaist, kordumatut ja omapärast olustikku.

Kui läheduses leidub mõni juga või kosk, siis on sealsed muinasjutulised jäälossid hea jätk talvehommiku sisustamiseks. Kõikjalt rippuvad purikad, kummalised jäätunud kujundid, tuule käes klirisevad oksad on otsekui hinge minev talvemeloodia.

Lõunatamiseks sobib mõni hubane teele jääv külakõrts, mis asub muust maailmast eemal, suisa pärapõrgus. Seal saate soojendada oma külmunud konte suure kamina ees, leek lippamas rõõmsalt puuhalgudel. Kõhutäiteks praad ning kõrvale kuum kakao, mis teeb sisemuse mõnusalt soojaks.

Pärast lõunat lähebki talvel Eestis juba pimedaks, imeline on päikeseloojang rabaveerel või merekaldal. Kuldkollane valgusvoog läheb lühikese ajaga üle punaseks, päikeseketas vajub silmapiiri taha, misjärel hämardub kiiresti ning viimsedki päikesekiired hajuvad pilvedelt. Hakkab pimenema, loodus läheb üle öisele rütmile, metsad ärkavad, taevasse tõuseb kuusirp ja siravad tuhanded tähed.

Õhtu eel süüdake tuli mõnel lõkkeplatsil ning praadige lihatükike või vorstirõngas kergeks õhtusöögiks. Kuum tee või hõõgvein termosest ning grillvorstikesed otse tulelt muudavad meeleolu unistavaks, seda süvendavad veelgi lumistel puudel mänglevad varjud ja kõikehõlmav vaikus metsa all.

Jalutades läbi öise metsa, kus ainsaks valgusallikaks on tõrvikud või küünlad, ümbritseb kõndijaid salapära. Sumbates metsa all lumes, turnides puutüvedel ning kõikudes kraavipervedel peab kogu tähelepanu pöörama teerajale. Ja kui siis kõlab krõpsatus või muu heli, tardub loodus hetkeks. Ons tegu loomaga või külma käes praksuva puuga ? see jääbki tihti teadmata. Kuid kujutlusvõime loob iga põõsa alla mõne kuju, mis aga osutub lähemale astudes heinatuustiks või hoopiski kännujurakaks.

Kui soovite pikemalt talveelamusi koguda, siis kõlbavad ööbimiseks metsaonnid ja matkamajakesed kõikjal Eestis. Mõnus on astuda sooja ruumi, heita lumised üleriided nagisse ning istuda hubasesse küünlavalgusesse. Kui samas on veel ka kuum saun ja jahutav jääauk, siis on kindlustatud magus ja rahulik uni pikaks talveööks.

Kes aga suundub enne ööd tagasi koju, näeb teekonda läbi öise Eesti, mis on otsekui reis muinasjutumaailmas. Pilgu eest mööduvad piltpostkaardilikud loodusvaated, kuuvalguses kümblevad põlluviilud, saatmas sünkjas pimedus metsatukkades. Aeg-ajalt vilksavad üksikud taluhooned ja valgustäpikesed akendes, tähelepanelikult silmitsedes võib kauguses ka toiduotsinguil metsloomi silmata. Viimaks turvaliste koduseinte ja soojade linade vahele pugedes saabub magus uni ruttu, unes aga korduvad päevased elamused loodetavasti palju kordi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:28

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing