Teet Reier • 2. oktoober 2005 kell 22:00

Kui mõisat ei jaksa, osta samas stiilis elamu

Kuna selle Oma Maja ?omanäoliseks? platseerus Kohila mõis, tekkis huvi, kas Raplamaal veel mõni mõisahäärber saadaval on ning millised on hinnad praegusel hetkel. Märkusena võiks öelda, eelmise sajandi lõpul ehk siis viis-kuus aastat tagasi võis näiteks Järvamaal omandada enampakkumisele pandud mõisa nii 200 000 ? 300 000 krooniga. Nii mõnigi omal ajal sümboolse hinnaga ostetud häärber on tänaseks juba teisele või kolmandale müügiringile asunud, vahe selles, et nüüd on sümboolsusest saanud miljonitesse ulatuv hind ja ostjateks enamasti välismaalased. Aga nagu Kohila mõisaomanik Mart Kuura märkis: olgu pealegi välismaalased, esmatähtis on ikkagi see, et ajalooliselt väärtuslikud hooned säiliksid. Kui kõike korraga korda teha ei suudeta, siis vähemalt vahetatud katuski annab lootust maja püsimiseks.

Kui nüüd uuesti Raplamaa juurde tagasi tulla, siis kohe esimene käik veebi kinnisvarakülgedele andis mitu huvitavat tulemust. Esiteks, oh imet!, Rapla vallas Purilas 3,9 miljoni krooni eest müügil lausa terve mõisakompleks, mille hoonestus, kui nüüd maaklerit uskuma jääda, olevat Eestis üks paremini säilinuist. Peale müügiinfo on sedakorda kaasas ka pikem ülevaade mõisa ajaloost ja kohalikest vaatamisväärsustest.

Võimalikule mõisaostjale jagatakse teavet koguni selle kohta, kuidas Purila mehed Mahtra sõjas käisid ja sulane Jüri Tork seal surma ja kaks meest haavata said. Purilasse olevat siis vangistatud talupojad kokku kogutud, et nad sealt hiljem Tallinnasse saata.

Kes aga üle tuhanderuudust mõisahoonet liiga suureks peab, võib omandada sealsamas Rapla vallas aastal 1991 mõisa härrastemaja stiilis ehitatud eramu. Pinda on veidi üle 400 ruutmeetri ja tubasid kaheksa ning ka hind päris mõisast soodsam, vaid 3,6 miljonit krooni. Kas uudse härrastemaja stiil kõigile mõisaomanikuks saada ihkajatele sobib, on muidugi maitseküsimus.

Hetkel kuum