Ülo Toomsalu • 6 oktoober 2005

EPL: Valijad valivad teadmata, kas kahel saadikutoolil istumine on lubatav

101 Riigikogu liikmest ei kandideeri oktoobrivalimistel vaid kaheksa poliitikut.

Tänavustel valimistel teevad inimesed oma valikuid õiguslikult kahemõttelises olukorras, sest pole selge, kas volikogudesse valitud riigikogu liikmed ikka tohivad kohalikku võimu teostada, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ajal, kui tuhanded inimesed on juba valimiskastide juures käinud, on jätkuvalt lahenduseta nn kahel toolil istumise vaidlus. President Arnold Rüütel esitas südasuvel riigikohtule taotluse kuulutada põhiseadusvastaseks Riigikogus pisut varem vastu võetud seadus, mis tühistas korra, mis keelas pärast 16. oktoobrit kuuluda korraga parlamenti ja volikogusse. Tänaseni pole riigikohus ei riigipeale ega rahvale vastust andnud.

?Kindlasti pole see normaalne, et puudub selgus,? ütles vabariigi valimiskomisjoni esimees Heiki Sibul. ?Ma väga loodan, et otsus tuleb enne valimispäeva, et kõik saaksid teada, millised reeglid on.?

Riigikohtu esimehe Märt Raski sõnul on kõrgemal kohtul otsuse langetamisega aega 28. oktoobrini. Kohus lähtub seadustest, mis annavad riigikohtule neljakuulise mõtlemisaja. ?Kohus püüab anda endast parima,? märkis Rask. ?Aga kohut ei tohi puudutada see, kas väljas on valimised, torm või äike.?

Hetkel kuum