Teet Reier • 6. november 2005 kell 22:00

Üks hooaeg läbi, teine kevadel ootamas

No nii, sügis jälle käes ja hooaeg Oma Majaga hakkab ümber saama. Loodetavasti oleme aasta jooksul suutnud pakkuda nii mõnegi tarkuseiva ja järgmiseks hooajaks kõrva taha pandava mõtte. Sest vaatamata kiirele ehitustempole on tarvis teatud asju ikkagi ette planeerida.

Nii mõnigi plaanitud asi võib tavapärasest ajamahukam olla, aga tulemus on ju see, mille nimel tasub vaeva näha.

Näiteks algas selles numbris kirjeldatud vanadest laudadest pesuruumile uue lae ehitamine otsaga talves, siis kui lauahunnikust sobiv materjal välja otsiti ja pööningule järelkuivamisele tõsteti. Ning valmis sai lagi alles sügisel, sinna vahel hulk tööd lihvimise ja immutamisega.

Talve tulekul oleks paras aeg hakata järgmise aasta kavadele mõtlema, olgu selleks siis maja-, juurde- või ümberehitus.

Nii mitmeidki kordi olen majaehitajatelt kuulnud tellijatest, kes ilmuvad oma ehitussooviga lagedale suve alguses ja loodavad, et sügiseks on neil oma kodu olemas. Unustades samas, et ainuüksi ehituse alustamiseks vajalikele asjaajamistele võib kuluda kuni kolm kuud.

Ehitustöödega tagant kiirustamine võib aga jätta oma jälje hilisemate ümbertegemiste ja garantiitööde näol aastateks. Arusaamatuste vältimiseks tasuks end kurssi viia ka tehtavate tööde järjekorraga. See aitab vältida taolisi üllatusi, nagu juhtus ühel mu tuttaval: vana eterniitkatust välja vahetada soovinud majaomanik oli siiralt üllatunud, et koos katusekattematerjali vahetusega ei pane töömehed katusealusele uut soojustust. Selle peale, et see tuleks eraldi tellida, ta lihtsalt ei tulnudki.

Et kõik saaks ikka paremini tehtud, jätkame järgmiselgi aastal soovituste andmist eramaja omanikule ja ehitajale. Ikka puust ja punaseks.

Jätame siis talve mõtete kogumiseks vahele ja kohtume taas märtsis 2006.

Hetkel kuum