Silva Männik • 10 november 2005

Monika Salu rõivas kroonib tegusid

Läkski. Nii, nagu kadusid arvukad töökohad Eesti Lotos, juhtus see ka Minu Varas. Tulemuseks Salu käe all uue lõike saanud ettevõtete kahjuminumbrite vahetumine korraliku kasumiga. Tulipunase kostüümi poolt välja saadetud signaal ei valetanud. Julgeid, kuid samas ülinaiselikke ja elegantseid signaale saadab nüüd saneerimisalast nõustamisteenust pakkuv naisterahvas oma alati värske riidevalikuga publikule pidevalt. Salu uue raamatu esitlust või muud avalikku üritust kroonib sündmuse peateema kõval atraktiivne kostüüm ? sageli valge või punane ?, raamituna hästi läbimõeldud aksessuaaride või kübaraga.

Võiks ju arvata, et saneerija ametile omase resoluutsusega koondatakse kindla intervalli tagant ka mitmed kohad Salu garderoobi riidepuudel, kinga antakse vähe kasutust leidnud jalavarjudele ja hundipass kulumismärke ilmutavatele karusnahkadele. Aga ei, oma garderoobi saneerimisel Salu siiski nii äkiline ei ole. ?Meie peres ei visata kunagi riideid lihtsalt minema,? märgib ta. Pigem saavad vanad, kuid armsad kehakatted mõningate õmblustega uue väljanägemise. Äärmuslikel juhtudel leiavad vanad hilbud tee Punasesse Risti või maale tuttavate juurde.

Salu ei salga, et rõivad mängivad tema elus üpris tähtsat rolli ning vajavad hommikul kapi ees seistes hoolikat läbimõtlemist. ?Riietus ja väljanägemine peavad olema kooskõlas enesetundega,? lausub peamiselt ohtlikes situatsioonides töötanud naine. ?Kui päeval on tähtsaid koosolekuid ning olen selleks puhuks midagi ebamugavat selga pannud, läheb kõik untsu.?

Lisaks enesetundele mõjub naisterahva väljanägemine meestele, kelle maailmas tuleb vähestel eevatütardest tippjuhtidel hakkama saada. Kui sind veel ei tunta, antakse peamiselt väljanägemise põhjal kiire hinnang, kas oled mingi miniseelikus pilbas või konservatiivse ja rafineeritud olemusega. Salu teab, et viimaseid võtavad mehed võrdsemalt.

Kuigi ranget stiili kostüümid on edukal naisjuhil läbilöömiseks üks võtmeküsimustest, Salu selles vallas suurte numbritega ei löö. Naine tegi garderoobis inventuuri. Tulemus: kolm pükskostüümi ja seelikutega variante mõnevõrra rohkem. ?Aga neid annab lõputult kombineerida,? kiirustab ta lisama. Ja ärgem unustagem ka tema kübaraid, mida naised tänapäeval kahetsusväärselt vähe kannavad. Üks väga armas ütlus, mis Salule selle teema osas meenub ning soovitaks teistelegi, on nn dresscode kuninganna Elisabethi sünnipäeva kutselt: ?Ladies may want to wear hats? (?Naised võiks tahta kanda kübaraid!?)

Enamik tema garderoobi varandusest pärineb välisreisidelt, et mitte väikeses Eestis mõne teise prouaga enam-vähem identsena kokku joosta. Paljud asjad on pärit Kopenhaagenist. Helsingi stiil seevastu ei sobi. Eriti ?hea tundega? poe on Salu enda jaoks leidnud Riiast, kus müügiartiklid valib välja kaupluse omanik isiklikult. Salu ?märgilojaalsuse? illustratsiooniks tuleks siinkohal lisada, et mitmed Riiast soetatud rõivad on sama kaubamärgiga, kuid viimase nimi talle siiski ei meenu.

Salu tervikliku väljanägemise koordinaatoriteks on ei rohkem ega vähem kui vanaemalt päritud sisetunne, tütar ja frisuuri osas meesterahvast juuksur ? hea leid Tarmo Viik, kelle käe all üritab elupõlise poisipeaga Salu nüüd juukseid pikemaks kasvatada.

Monika Salu soovid ei ole liiga hullud, seda näitab juba seegi, et me oleme suutnud nad kõik siiski valmis õmmelda. Kuigi, jah, mõnele, kes käib väga tavaliselt riides, võivad Salu ideed küll pisut tavatud tunduda. Minule on temale õmmeldust enim meelde jäänud punane taftkleit. Selline ülipidulik. Seal tuli tõepoolest teha mõningaid keerukamaid õmblusi. Ometi kukkus kõik väga vahva välja, kuigi alguses ma isegi kahtlesin.

Üldiselt teab Salu väga täpselt, mida tal vaja on. Tuleb valmisostetud kanga ja täpse visiooniga kohale. Vahetevahel peab vaid proovi käigus mõningaid korrektuure tegema. Salu ei ole paindumatu, kui asi ära põhjendada, jääb ta nõusse. Peamiselt olen talle teinud kleite, jakke. Pükse polegi veel ette tulnud. Salu on rohkem kostüümiinimene, tal on väga korralikud ja korrektsed asjad, mis ei lähe järgmiseks hooajaks moest.

Monika Salu tavaliselt teab, mida ta oma juuste osas tahab, kuid ta on ka katsetaja tüüp. Soeng sõltub mitmest asjast, näiteks aastaajast ? kui on suvi ja ta kannab kübarat, siis on veidi pikem juus. Sama lugu on ka värviga. Näiteks tegime tal juuksed mustaks, see sobib talle väga. Läheb jumega hästi kokku. Nüüd on tal veel ka keemilised lokid.

Juuste kasvatamine tuli kuidagi loomulikult. Salu kirjutas suvi läbi raamatut ja siis hakkasidki kasvama, hiljem ei tahtnud lihtsalt ära lõigata. Ega nendega sellepärast suuremat mässamist pole, tal ju keemilised. Paned aga geeli peale ja asi korras.

Hetkel kuum