ÄP fototoimetus • 20. november 2005 kell 22:00

Tallinkil valeandmete andmise kahtlus

Veebruaris esitas Tallink Ahvenamaa võimudele palve vabastada nad reoveemaksust tingimusel, et reovesi viiakse Stockholmi. Samas kinnitab Stockholmi sadam, et Tallink ei ole neile oma reovett toonud, kirjutas Turun Sanomat.

Ajalehe andmetel esitas Tallink reovee maksust vabastuse palve ainult Tallinna, Marienhamni ja Stockholmi vahel seilavatele alustele Regina Baltica ja Victoria 1.

Ahvenamaa seaduse kohaselt võidakse laev vabastada reoveemaksu maksmisest, kui reederifirma suudab tõendada, et reoveepuhastusseadmed on korras ning reovesi on naftatoodete jääkidest puhas.

Ajaleht märgib, et Tallinki poolt Ahvenamaa võimudele tehtud esialgne reoveemaksu vabastuse avaldus on ingliskeelne ning sellele on alla kirjutanud firma tehniline direktor Ülo Kollo.

Ahvenamaa kohalik omavalitsus palus lisainfot ja selle edastas Tallink käesoleva aasta märtsis.

Uue, rootsikeelse avalduse koostas Marienhamnis asuv ASCE Consultants & Rescue Systems.

Sellega kaasas olevas lisas on kirjas, et Regina Baltica reoveed võetakse vastu Stockholmi sadamas ja need pumbatakse kohalikku reoveetorustikku ning Tallink maksab selle eest 45 000 krooni kuus, kirjutas Turun Sanomat.

Stockholmi sadama tehniline juht Kjell Karlsson väitis seevastu, et tema teada pole Tallink oma aluste reovett Stockholmi sadamasse toonud.

Probleemist, et Tallinki alused on siiani lasknud kogu reovee Soome lahte, kirjutas möödunud nädalal Helsingin Sanomat. Pärast seda teatas Tallink, et viib edaspidi reovee sadamatesse.

Tallinki Soome tegevjuht Hakan Nordström selgitas, et tal puudub olukorrast ülevaade ning ta ei osanud öelda, kas Tallink andis Ahvenamaa võimudele reovee suhtes valeinformatsiooni.

Nordström lisas, et selgitab olukorda, ning meenutas, et kõigil Tallinki laevadel on reovee puhastusseadmed ning seadust pole rikutud.

Tallinki finantsjuht Janek Stalmeister sõnas pühapäeval, pärast tunniajast ajavaru asjaga kurssi viimiseks, et nende jaoks on see teema ammendunud ja Tallink on teinud kõik vastavalt seadusele. ?Ma ei saa päris hästi aru, mis toimub,? sõnas Stalmeister. Ta ei soovinud kommenteerida, kas küsimuse all võib olla Soome laevafirmade vastutegevus Tallinkile. ?Ei spekuleeri,? lausus ta.

Autor: ÄP

Hetkel kuum