Nafta hind võib sel nädalal tõusta viimase viie kuu rekordini

Annika Matson 23. jaanuar 2006, 00:00

Neljapäeval maksis naftabarreli hind New Yorgi kaubabörsil 66,83 dollarit. Reedel oli hinnaks 68 dollarit. Üle 70 dollari piiri kerkis nafta hind viimati mullu augusti lõpus, kui orkaan Katrina tegi USAs Mehhiko lahe naftaplatvormidel laastamistööd.

Uudisteagentuuri Bloomberg küsitletud 55 analüütikust ootavad 29 eksperti ehk 53 protsenti, et nafta hind hakkab alanud nädalal tõusma. Kaheksa analüütikut näevad nafta hinna langust.

Nafta hinda kergitab USA ja tema Euroopa liitlaste surve Iraanile lõpetada uraani rikastamine, samuti mäss naftarikkas Nigeerias. Investorid on mures, et Iraan ja Nigeeria vähendavad naftatoodangut.

Iraan võib naftatarneid vähendada, kui ÜRO ähvardab tuumauuringuid tegevat riiki sanktsioonidega. Nigeerias toimub mäss riigi peamises nafta tootmise regioonis Nigeri jõe suudmealal.

Iraan on maailma suuruselt neljas naftatootja ning annab ligi 5 protsenti kogu maailma toodangust. "Kuigi Iraani naftaekspordi embargo tõenäosus on väga väike, on fakt see, et Iraani naftavarude asendamiseks tagavarasid ei ole," ütles Jaapani investeerimispanga Iriya Bansei energeetikaanalüütik Makoto Takeda. Mullu Bloombergile kõige täpsemalt nafta hinna kulgu ennustanud Barclays Capitali analüütikud Paul Horsnell ja Kevin Norrish tõstsid neljapäeval oma nafta hinna keskmise prognoosi jooksva aasta kohta 68 dollarile barrel. Ka Goldman Sachsi analüütikud kergitasid oma nafta hinna keskmist ootust 7 protsendi võrra, 68,5 dollarini barrel. "Vaidlused Iraani tuumarikastamise üle ja Nigeeria mässuliste rünnakud võivad nafta hindu alanud nädalal veelgi kergitada," märkis Credit Suisse'i tooraineanalüütik Tobias Merath.

Royal Dutch Shelli tütarfirma Nigeerias on alates mässu algusest kaotanud päevasest naftatoodangust 221 000 barrelit ehk 9 protsenti. Lisaks on Nigeeria militaarsete rühmituste liikmed võtnud pantvangi neli Shelli välismaalt palgatud töötajat. Reutersi andmetel oli tegu USAst, Suurbritanniast, Bulgaariast ja Hondurasest pärit inimestega. Shell märkis reedel, et neil pole pantvangi võetud töötajate kohta mingit uut teavet laekunud.

Nigeeria naftatöölised ähvardasid reedel töö seisata, kui valitsusel ei õnnestu mässajaid kontrolli alla saada. Pantvangi võttis mehed militaarne grupeering, mis nimetab ennast Nigeri jõe suudme vabastajateks. Nad nõuavad, et Nigeeria valitsus vabastaks vanglast ühe endise kuberneri ja ühe sõjalise grupeeringu liidri.

Jaanuaris on toodete sisseostuhinnad pidevalt tõusnud ning viimane muudatus jaehindades toimus eelmise nädala alguses. Paratamatult on oodata sisseostuhindade tõusu jätkudes uusi hinnamuudatusi lähipäevil.

Käre talveilm Eestis kütuste jaehinda ei mõjuta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing