Kuusalu pidi lõpetama maamaksu toetuse

Piret Reiljan 31. jaanuar 2006, 00:00

Kuusalu vallavolikogu otsustas 2004. aasta lõpus kehtestada maaomanikele maksimaalse maamaksumäära, mis on 2,5% maa maksustamishinnast. Hinnatõusu kompenseerimiseks maksis vald kohalikele elanikele hinnatõusu kinni. Niisugune toetus pole aga õiguskantsler Allar Jõksi hinnangul seaduslik.

"Kuna maamaks on riiklik maks, siis kohalike maksude seaduses maamaksuga seonduvat ka ei reguleerita," põhjendas õiguskantsler oma otsust kirjas Kuusalu vallale. Samuti on õiguskantsler Jõksi hinnangul taunitav, kui toetust makstakse vaid sissekirjutusega elanikele, mitte kõigile maaomanikele.

"Maamaksu kompenseerimisel ei tohi teha vahet oma pensionäril ja võõral pensionäril," nentis ka Jõelähtme valla maaosakonna juhataja Ülo Laanemets. Jõelähtme vallas tõusis maamaks tänavu kõigile maaomanikele 1,6 protsendilt 1,7-le.

Kuigi Kuusalu vallavalitsus kehtestas maamaksu uueks määraks senise 2,5% asemel 1,2% maa maksustamise hinnast, tähendab see mereäärsete kruntide omanikele kolmekordset hinnatõusu.

Kuusalu vallas asuva Salmistu külavanema Raul Leppiku sõnul kannatavad maamaksu määra tõusmisel enim just mereäärsete külade elanikud. "Leian, et on põhjendamatu pelgalt mere läheduse eest võtta rannakülade maaomanikelt maamaksu rohkem kui seda Kuusalu valla keskuses. Seda enam, et keskustes on välja arendatud infrastruktuur, Salmistus puudub kõige elementaarsem - joogivesi," selgitas Leppik.

Maksukoormus tõuseb tuntavalt ka suurte maa-alade omanikel, kellele on maad tagastatud või kes on seda kinnisvaraarenduse eesmärgil ostnud.

Kuusalu vallavanema Herko Suntsi sõnul tähendab maamaksu määra muutmine rahalist kahju ka vallale tervikuna. "Möödunud aastal laekus meile üle kuue miljoni krooni maamaksu, tänavuse määraga saab see summa olema 4,9 miljonit," sõnas ta.

Kuusalu valla maamaksutulusid vähendab ka asjaolu, et nende territooriumil asuva Lahemaa rahvuspargi ja Põhja-Kõrvemaa alade elanikele on riik kehtestanud 50% maamaksusoodustuse. "Riik võiks maamaksusoodustust ise ka kompenseerida, aga seda ta ei tee," tõdes vallavanem Sunts.

Õiguskantsleri avalike suhete nõuniku Jaana Padriku sõnul on tõenäoline, et tulevikus vaatab kantsler üle ka teiste valdade võimalikud sarnased toetussüsteemid.

Maamaksu kompenseerib oma elanikele ka Leisi vald Saaremaal. "Kompenseerime maamaksu tõusust 50% ja seda mitte kõigile, vaid põlistaludele," ütles Leisi valla maa-ameti juhataja Enno Reis. Need, kes on mere äärde maad ostnud, kompensatsiooni ei saa.

Maamaks ei tõuse tänavu siiski kõigis valdades. Näiteks jääb maamaks muutumatuks Keila ja Viimsi vallas.

Kui mitmes vallas on maamaksu määr piirkonniti erinev, siis Kuusalu vallas on nüüdsest kõikjal ühtne maksumäär 1,2%. "Enne 2004. aastat jäid maksumäärad 0,4% ja 1,8% vahele olenevalt maa asukohast," ütles Kuusalu vallavanem Sunts.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing