MAAjaILM asub mängima hingekeeltel

Ott Heinapuu 03. märts 2006, 00:00

Kõigile tuntud Metsatöllu kõrval taltsutavad laupäeva õhtul Tartus talve ja mängivad kevadet kohale rootsi legend Garmarna, Eesti Keeled, Rein Rannap koos Tiit Kikasega ning lõunamaalane Djamel Laroussi Alþeeriast.

"Taevas tantsis, maa värises, tähed lõivad täringida," ütleb vana laul. Umbes sedasama võib kuulda ja näha homme Tartus, kuhu koguneb esinema väike seltskond tipptegijaid kevadiseks folgitöötlejate festivaliks.

Kõik esinejad on suveräänsed loojad, kes tunnevad omaenda rahva muusikalist pärandit, mis otse luudest läbi kõlab, lihtsalt iga kuulaja hinge puudutab, ja käivad sellega vabalt ringi, otsides sellele oma loomingu kaudu värskemaid olemisviise.

Alates "Hiiekoja" ilmumisest on Metsatöllu võidukäik ulatunud vanade fännide ning metallistide seast üle kogu eesti rahva ja otsaga Soomegi välja. "Meie muusikas on eestlase kiiks sees ja selle tunneb eestlane ära. Sellepärast armastataksegi meid Eestis ja Soomes ehk rohkem kui kuskil mujal," seletab Metsatöllu torupillimängija Lauri Õunapuu bändi edu. "Meie muusikas domineerib edaspidigi autorilooming, aga kui keegi meid rahvamuusikana võtab, siis on see mesi meie keelele."

Garmarna on kuulajaid alati rabanud rokipoolsema ja raju tõlgendusega rootsi rahvamuusikast ja vanadest rütmikatest tantsulugudest. Seda ka Eestis, kus nad mitu korda publiku ülisooja vastuvõtu leidnud.

"Garmarnat peaks kuulama sellepärast, et iga inimene saab nendest lauludest ja nende mõttest aru, isegi kui need on võõras keeles. Ei pea välja nuputama nagu matemaatikas, see tuleb kohale kuidagi otse," kiidab ka Lauri Õunapuu. Eesti Keeled ajavad taga siinset mõtlemisviisi teise kandi pealt ja veidi pehmemini, segades rahvamuusikat dþässiga. Ansambel loodi kahe kandle ja kahe kitarri vahelisel pingel põhineva uue helikeele otsimiseks. Seekord astutakse lavale ühes rahvalaulutundja Celia Roosega.

Dagö algaegadel bändis viiulit mänginud Tiit Kikas ja viimastel aastatel klaveriga ringi rännanud Rein Rannap on mõlemad legendaarsed, ühiseks kireks soolokontserdid. Tiit Kikas on tuntud kui pöörane viiulimängija, kes otsekui põrgu eeskojast kuraditele mängimast välja astunud. Nii Rannap kui ka Kikas on tuntud väga omapärase mängustiiliga leidlike improviseerijatena - see tähendab, et homme õhtul Tartus kuuldav kontsert on ainukordne ja teist samasugust enam ei tule.

Alþeeria päritolu Djamel Laroussi on Kölni muusikaakadeemias õppinud nii keelpille kui ka löökpille. Tema rahvusvahelise bändi muusika on tõeline lai skaala maailmamuusikat, "Kõige maailmamuusikalikum, kes meil seni on käinud," lausub korraldaja Ants Johanson. "Seda peab oma kõrvaga kontserdil kuulama."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing