Börside börs läks ise börsile

Lauri Matsulevits 09. märts 2006, 00:00

Eelmise aasta aprillis ostis NYSE elektroonilise börsi Archipelago, kirjutas The Wall Street Journal. Üleeile olid Archipelago aktsiad viimast päeva oma nime all kaubeldavad. Eilsest vahetati need NYSE Grupi aktsiate vastu, mille sümboliks börsil on NYX. Ühinenud börside turuväärtus on üle 10 miljardi dollari. Aktsiad on kaubeldavad New Yorgi börsil.

Enne olid NYSE omanikeks börsi liikmed, kellele kuulus kokku 1366 kohta. Need kohad andsid õiguse põrandal tehinguid teha. Nüüd saab iga liige oma koha eest 5,45 miljonit dollarit sularahas ja uue firma NYSE Grupi aktsiates. Igaühele antakse 300 000 dollarit rahas ja 80 177 aktsiat. Lisaks saavad nad 70 600 dollarit ühekordseid dividende. Archipelago omanike aktsiad vahetati üks ühele NYSE Grupi aktsiate vastu. NYSE 1366 liiget saavad kokku 70protsendise osaluse NYSE Groupis, 30 protsenti jääb Archipelago aktsionäridele. Kes aasta tagasi Archipelago aktsiatesse investeeris, on oma investeeringu mitmekordselt tagasi teeninud. Aktsia maksis veel aasta eest 20 dollarit, viimasel kauplemispäeval aga ligi 65 dollarit.

NYSE tegevjuht on 2004. aasta 15. jaanuarist olnud John Thain, kes oli varem investeerimispanga Goldman Sachs president. Juba 2003. aasta lõpus tituleerisid USA suuremad ajalehed Thaini reformimeelseks juhiks.

Enne Thaini juhtis börsi Dick Grasso, kes tagandati 2003. aasta septembris iseendale hiiglaslike kompensatsioonide maksmise pärast.

Siiski ei ole Thain suutnud ära hoida turuosa kaotamist elektroonilistele börsidele. "Ei ole võimalik istuda ja 213aastase prestiiži peal liugu lasta," ütles Bloombergile New Yorgi börsil ja Nasdaqil kaupleva Wedbush Morgan Securitiese president Edward Wedbush.

Mõned analüütikud on avaldanud kartust, et NYSE Grupi aktsia on suhtarvude põhjal võrreldes konkurentidest kallim. Aktsia hinna ja kasumi suhe on NYSE-l 110, Nasdaqil seevastu 54. 2007. aasta oodatavast kasumist maksab NYSE Grupi aktsia 35 korda rohkem.

New Yorgi börs asutati 1792. aastal, mil 24 Wall Streeti ärimeest otsustasid hakata kauplema fikseeritud komisjonitasude eest. Börsid üle maailma on kasumit mittetaotlevatest ettevõtetest kasumit taotlevateks börsiettevõteteks muutnud. Nii on lood Nasdaqi, Philadelphia, Chicago ja Pacificu börsidega, samuti Euroopa ja Aasia börsidega. Ka Tallinna börs kuulus enne müüki HEXi maaklerfirmadele.

New Yorgi börsi aktsia alustas eilset päeva tõusuga. Avanedes maksis aktsia 67 dollarit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing