Endla paneb rahailmale mõtlema

Ülle Hallik 17. märts 2006, 00:00

Pärnu Endla teatris esietendub täna õhtul August Kitzbergi "Kauka jumal", eesti näitekirjanduse klassikasse kuuluv lugu otsib vastuseid küsimustele, mis seotud raha ja raha võimuga. Lavastuses teevad kaasa Endla parimad jõud, peaosalist Mogri Märti kehastab Jaan Rekkor.

Kas raha mõjutab rohkem neid, kel seda palju või hoopis neid, kel seda üldse pole?

Lavastaja Andres Noormetsa sõnul ei anna Endla uuslavastus päris kindlasti sellele ja teistele rahaga seotud küsimustele vastust, kuid peaks vaatajaid neile teemadele mõtlema panema. Olema otsekui peegel, mis sõltuvalt sinna vaatajast annab karmima või leebema vastuse küsimusele, kus asun mina rahamaailmas ja mida ma seal teen.

"Vähemalt suurem mass keerab selle järgi oma pead ja need, kes end massist välja loevad, teevad seda salaja," ütleb lavastaja, et raha tundub olevat oluliseks sõnaks ja tegevuseks, substantsiks, millest kõnelevad kõik. "Kauka jumal" räägib mehest, kes on rikas ning sellest, kuidas see rikkus maailma tema ümber pea peale pöörab ja kuhu ta viib.

Andres Noormetsa kinnitusel pole tal soovi mingit konkreetset sõnumit oma lavastusega edastada ega ka kellelegi näpuga näidata, vaid küsimusi tõstatada või mõnele küsimusele uut vastust otsida. Tema hinnangul on meil tihtipeale mingisugustele küsimustele olemas kindlad vastused: rikas on paha, rikas tahab raha rohkem kui vaene ja mõtleb rahast rohkem.

"Tegelikult on just vaese inimese mõtlemine rahaga palju rohkem seotud kui rikkal, kes ühel momendil võib-olla sellest vabaks saab," mõtiskleb Noormets, et olulisem on mõtteviisi pärast võidelda ja mitte lasta rahal end hulluks ajada - see pole pühak, kelle poole püüelda.

Koolikirjandusest ehk süngevõitu loona meelde jäänu žanri kohta lausus lavastaja, et ei saaks seda kurvaks looks nimetada. Ilmaliku matja kombel pisarat välja kiskuda ei kavatseta, pigem jutustatakse vaatajale üks tugev, jõuline ja kirglik lugu eestlastest, sellistest nagu me oleme.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing