Investorite huvi koondub tootmis- ja laopindade segmenti

Priit-Martti Ojari 25. oktoober 2006, 00:00

Kinnisvarainvestorite huvi on büroo- ja kaubanduspindadelt aina rohkem tootmis- ja laopindadele suunatud.

Kõrgendatud huvi tõttu on uusi lao- ja tootmispindu kerkimas Tallinnast väljuvate magistraalide lähedusse pea igas suunas, eriti nõutud on linna piirist u 20 km raadiusesse jäävad alad. Tootmise Tallinnast väljaviimise põhjuseks on eelkõige soodsamad maahinnad ning hea asukoht. Linna piires puudub tihti ka võimalus ettevõtte laiendamiseks.

Tootmis- ja laopindade arenduses on jätkuvalt tooniandvaks tööstuspargid.

Seni rajatud tehnoparkides asuvad krundid on suudetud suhteliselt edukalt realiseerida.

Tootmis- ja laopindade turul on erinevalt kaubandus- ja büroopindade turust asukoha kriteeriumid oluliselt laiema kandepinnaga, peamisteks tingimusteks on kommunikatsioonide olemasolu ning logistiliselt toimiv asukoht.

Millised on valikukriteeriumid, mida ühe või teise pinna kasuks otsustamisel arvesse võetakse? Esmatähtis on asukoht, mis peab olema tootmiseks ja ladustamiseks sobiv. Oluline on nii magistraalide kui ka logistiliste lõpp-punktide lähedus ning head juurdepääsutingimused.

Nõutud on soojustatud ning köetavad pinnad, siinjuures on eelistatud kütteliigiks gaas. Tähtsust omab ka põranda kvaliteet, mis peaks olema tasane ning sobiva kandejõuga. Tehnovõrgud peavad olema piisavate võimsusvarudega. Üha enam soovitakse ka olme- ja kontoripinna olemasolu ning ühistranspordi lähedust.

Leidub järjest rohkem ettevõtteid, kes turul pakutavate arendusprojektide hulgast ei leia endale pinna suuruse, olemuse või tehniliste võimaluste poolest sobivat ning otsustavad iseehitamise kasuks. Firmad käsitlevad endale vajaliku pinna ehitamist pigem kui investeeringut tootmisvahendisse, mitte aga kinnisvaraobjekti. Seetõttu ollakse valmis suuremateks kulutusteks, tagamaks põhitegevuse edukus.

Lao- ja tootmispindade ehitus- ning arendustegevus kõige aktiivsem Tallinnast väljuvate magistraalide - Tartu, Peterburi ja Pärnu maantee - äärsetel aladel. Üha suurenemas on huvi Tallinna ringtee äärde jäävate maade vastu.

Märkimisväärsed vakantsed arenduspotentsiaaliga maa-alad on näiteks sadamaala, endine TVMK kvartal, Ahtri tänava äärsed alad ning Juhkentali kvartal.

Samuti leidub arenduseks sobilikku maaressurssi veel Tallinnas Peterburi tee ja Tartu maantee ristumiskoha ümbruses - endise tselluloosivabriku territoorium, endise lihakombinaadi ja Dvigateli tootmisterritoorium. Ei saa välistada ka võimalust, et arenduseesmärkide nimel asutakse olemasolevaid hooneid lammutama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing