Enn Heinsoo • 1. november 2006 kell 22:00

Õigeaegne varundus päästab päeva

Tobaccoland on keskmise suurusega ettevõte, kes kasutab igapäevases töös majandustarkvara ja andmebaase ning firmasisest grupitöösüsteemi. Üldjuhul nõuavad kõik sellised süsteemid andmebaaside hoidmiseks kettaruumi ja serverijõudlust ning ka nende varundamine on ressursimahukas.

Tobaccoland Eesti ASi IT-juhi Helena Pikkoja arvates on kriitiliste andmete puhul siiski ülioluline, et kõik oleks varundatud, eriti kui kasutatakse mitut andmebaasi või rakendust.

"Varundamiseni viis valus andmekao kogemus mõned aastad tagasi, selle ajani oli varundussüsteemi ehitamine mõttes kui asi, mis tuleks kunagi ära teha. Õnnetuseni viis IT-süsteemi halb olukord: iga programm pärines eri tootjalt ning riistvara oli vana ja üpris väsinud," kirjeldas Pikkoja halbu kogemusi.

"Osalt oli andmekaos süüdi ka paljude eri tootjate ning halvasti ühilduva tarkvara kasutamine. Seetõttu on tulevikus plaanis minna täielikult üle ühtsele majandustarkvarale, mis rahuldab kõiki meie vajadusi." rääkis Pikkoja.

Ettevõte kasutab Hewlett-Packardi andmehoidlat, mis on seotud sama tootja serveritega fiiberoptilise ühenduse kaudu. "Riistvara valik on meil emafirma soovitus ja ka partneri ITexi leitud lahendus. Ma arvan siiski, et kui kõik on ühe brändi tooted, on nende ühilduvus parem ja ka hind tuleb tihti märksa soodsam," lisas Pikkoja.

Õnneks on võimalik serverite jõudlus lahku lüüa, kasutades õhukesi servereid, milles peitub mitu protsessorit ja ohtralt operatiivmälu. Andmed saab omakorda paigutada SANi, kus dubleeritud komponendid viivad riistvaralise rikke ohu miinimumini.

"Varundame kõiki andmeid. Kriitilisemad on muidugi ettevõtte majanduse ja kliendihaldustarkvara andmed ning pihuarvutitest tulev müügiinfo," rääkis Pikkoja ettevõtte varundusharjumustest.

"Pihuarvutite andmeid varundatakse aga alles siis, kui info on nendest andmebaasi jõudnud, mistõttu peab ka pihuarvutite kvaliteet olema hea ning nende kasutamine riskivaba," toonitas ta.

Tobaccolandi partnerfirma ITex Consultingu konsultandi Andreas Simseli arvates on õnnetuste peamised põhjused riistvaralised vead ning kasutajapoolne väärkasutus. "Riistvaravea puhul on tavaliselt tegu kõvaketta koolmisega, kasutajad aga oskavad vahel ka ise dokumente kaotada," lisas Simsel.

"Varundamine toimub "disk-to-disk-to-tape" põhimõttel, ehk tööpäeva jooksul varundatakse andmed kettahoidlasse ning öösel kirjutatakse varukoopia linti. Nii tehakse igal ööl ja linte vahetatakse nädala sees automaatselt," selgitas Simsel.

Kõige olulisem on varunduses võimalus taastada kasutajate tööfailidest ja andmebaasidest eri ajahetkedel tehtud versioone. Ja sellega on alati kiire! Paljud varunduslahendused suudavad andmeid varundada, kuid ei suuda neid kiiresti ja korrektselt taastada. Süsteemis peaks olema võimalik luua taasteplaane ja neid vastavalt keskkonnas tehtud muudatustele automaatselt uuendada.

Tänapäeval on varundustehnika efektiivsel kasutamisel esmaseks nõudeks ka andmete arhiveerimine. See vähendab nii varundades kui ka infot taastades edastatava info mahtu ja võimaldab saavutada suuremat kiirust.

Tervikliku varundussüsteemi ülesehitamine ja reeglistiku loomine on ettevõtte jaoks suur töö, kuid selle vajalikkust mõistetakse üha laiemalt. Selle tulemusel suudab korralik varunduslahendus tuhandete arvutite ja lahenduste andmeid iseseisvalt kaitsta, vajades administraatori sekkumist ülimalt harva.

Riistvaralised meetodid üksi ei aita. Oluline on töötada välja ettevõtte informatsiooni varundamise ehk süsteemi viimase seisu kopeerimise ja andmete arhiveerimise terviklahendus.

Andmekaitselahenduse keskmeks on tarkvara, mille abil saab hallata nii andmete varundamist, taastamist kui ka arhiveerimist. Kuna ettevõtete IT-keskkond ei ole tavaliselt aga homogeenne, peaks lahendus töötama väga erinevates keskkondades ja riistvaraplatvormidel ning kasutama andmete salvestamiseks erinevaid andmekandjaid.

Hetkel kuum