9. november 2006 kell 12:30

Loovühendused paluvad Palmarul sekkuda Sakala lammutamisplaanidesse

Loovühendused saatsid kultuuriminestr Raivo Palmarule kirja, milles paluvad tal viivitamatult sekkuda Sakala keskuse lammutamisplaanidesse ja hoone kaitse alla võtta, kirjutas postimees.ee

Eesti Arhitektide Liit, Eesti Projektbüroode Liit ja Eesti Sisearhitektide Liit avaldavad oma kirjas sügavat muret seoses Sakala keskuse ümber toimuvaga.

Ühendused märgivad, et Raine Karbi projekteeritud Sakala keskus on Eesti ja põhjala arhitektuurimaastikul väga erilise väljendusvormiga ning tänu tellija edevusele ka eriti püsiva ja väärtusliku nii välis- kui ka sisearhitektuuri saanud 1980. aastate hoone, mille säilitamine on Eesti rahvuslike kultuuriinstitutsioonide kohus.

Kirja autorid ei pea kohaseks hoone lammutajate apelleerimist ehitise ohtlikkusele, kuna hoone on kasutuses olnud senini ning selle projekteeritud kasutusiga on vähemalt 70 aastat. "Meile kui antud valdkonda tundvatele spetsialistidele on eriti võõrastav saada ajakirjandusest teada, et kõikide kommunikatsioonide vahetamiseks on hoone vaja täiesti lahti võtta," seisis kirjas.

Kolme liidu esindajate hinnangul ei ole Palmaru kui Eesti kultuurielu mõjutav ning kultuuripärandit kaitsev institutsioon piisava tõsidusega pööranud tähelepanu Eesti viimaste kümnendite ehituskunsti populariseerimisele, veel vähem kaitsmisele.

Loovühenduste sõnul on kultuuriministeerium Eesti ehituskunsti väärtusi hävitades teinud karuteene Eesti kultuurile tervikuna.

Hetkel kuum