Estonial hukkunute omaksed paluvad Ilveselt abi

26. november 2006, 11:42

Kaks Estonial hukkunute omakste ühendust
palus avalikus kirjas president Toomas Hendrik Ilvest aidata kaasa parvlaeva
uppumise tegelike põhjuste väljaselgitamisele.

"Me oleme sügavalt veendunud, et meie eest varjatakse põhjust, miks Estonia tegelikult uppus," seisis Estonia protsessiühingu ja Estonia hukupõhjuste väljaselgitamise mittetulundusühingu kirjas Ilvesele. "Kummalisel kombel pole eestlasi lastud algusest peale oma riigi lipu all seilanud reisipraami müstilise hukkumise uurimisele ligi. Arvestades Teie rahvusvahelisi sidemeid ja kogemusi, saaksite Te hea tahtmise juures palju ära teha, et selline tõrjuv suhtumine lõpeks," seisis avalikus kirjas.

"Teatavasti on USA Julgeoleku-agentuuril NSA-l kolm Estonia hukku puudutavat dokumenti, mis on salastatud. Nende avalikustamine kahjustaks tõsiselt USA rahvuslikku julgeolekut. Meie palve on, et Te kasutaksite ära võimalust ja arutaksite USA presidendiga kohtumisel nende ülisalajaste dokumentide üleandmist Eesti Vabariigi valdusesse."

Estonia uppumine langes ühenduste sõnul kokku Balti meres piirkonnas toimunud NATO mereväeõppustega "Cooperative Venture 94", mille eesmärgiks oli harjutada humanitaarset otsimis- ja päästetööd. "Miks ei saabunud mitte ükski NATO lennuk, helikopter või alus sellisteks päästetöödeks appi, kui jäises vees ootas päästmist või uppus paari tunni jooksul tuhatkond inimest?" küsiti kirjas.

"Me näeme Estonia vrakki kui surmalõksu, kust meie lähedastel polnud võimalik eluga pääseda. Kuidas saab selline koht, kus nad ängistuses oma surma ootasid, ealeski olla neile viimaseks puhkepaigaks? "

Viis Estonial hukkunute omakste gruppi nii Eestis kui Rootsis on selle poolt, et hauarahu seadus kehtetuks kuulutada, seisis ühenduste kirjas. Ühendused tervitavad vrakile sukeldumist või selle ülestõstmist uppumise uurimiseks ning nende hinnangul tuleks Estonial hukkunutele anda puhkepaik kodumaa mullas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. November 2006, 11:42
Otsi:

Ava täpsem otsing