Viiendiku Pärnu korteritest ostavad spekulandid edasimüümiseks

Peeter Sepp 11. detsember 2006, 00:00

Pärnu kinnisvaraturgu kerkisid sügisel küll elamute ja kruntide hinnad, ent korterite turg on märksa tagasihoidlikum.

Ostjad on nii pärnakad kui ka mujalt Eestist ning välismaalt. Korteritest ca 10-20% ostetakse spekuleerimise eesmärgil ning müüakse lõppkasutajale poole aasta jooksul.

Pärnu kinnisvaraturul on Mai elamurajoon väga hinnatud ja perspektiivne ning seda just tiheda infrastruktuuri tõttu.

Elamurajooni vahetus läheduses asuvad kaubanduskeskused, lasteaiad, koolid ja kino. Piirkonna väärtust ja mainet tõstvaks teguriks on peamiselt mereranna lähedus. Mai elamurajooni vanemad korterelamud on ehitatud 1980ndatel, kuid viimastel aastatel on ehitustegevus oluliselt suurenenud ja rajatud on mitmeid uusi hooneid. Mai elamurajooni korterite hinnad on kerkinud käesoleva aasta III kvartalis ca 3%.

Uute korterelamute puhul ületab nõudlus pakkumist. Peaaegu kõiki Pärnu linna rajatud uusi korterelamuid on saatnud suur müügiedu ja sageli on ette tulnud olukordi, kus uues elamus on kõik korterid broneeritud/müüdud enne elamu valmimist.

Mai elamurajooni korterite hinnadiferents tuleneb eelkõige korterelamute tehnilisest seisukorrast ja asukohast elamurajoonis.

Lisaks sõltub korteriomandi hind korteri paiknemisest elamus ehk siis korrusest, korteri suurusest ja korteri seisukorrast.

Eriprojektiga elamutes on kohati suurest nõudlusest ja vähesest pakkumisest tingituna toimunud tehingud ka kõrgemal hinnatasemel.

Pärnu Ülejõe piirkonnas on korterite hinnad siiski jätkuvalt ning stabiilselt tõusnud, kuigi piirkonna puuduseks on vähene infrastruktuur.

Uute arendusprojektide pakkumine Ülejõe piirkonnas jääb alla teiste äärelinnade pakkumistele ning saab nentida, et uute korterelamute puhul ületab nõudlus pakkumist.

Kasvanud nõudlus ning stabiilsena püsinud pakkumine on vanemate korterite turust kujundanud müüjate turu, kes dikteerivad ostjatele tingimusi ning samamoodi hindu.

Ostjad eelistavad uusi kortereid ja kuna uusi eramuid ehitatakse linna vähe, siis eelistatakse osta elamukrunt linna lähedal ning ehitada oma nõuetele vastav elamu.

Elamurajoonis on suuremas osas eramajad. Ülejõe elamurajooni vanemad korterelamud on ehitatud 1960-ndatel, kuid viimastel aastatel on ehitustegevus oluliselt suurenenud ja rajatud on mitmeid uusi hooneid. Aasta algusest on Ülejõe elamurajooni eramute hinnad tõusnud ca 20%. Pärnu Ülejõe elamurajooni majade/kinnistute hinnad on vahemikus 750 000 - 2 660 000 krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing