Kas laen on ikka parim tee rahani?

Ellen Murula 05. jaanuar 2007, 00:00

Enamiku eestlaste jaoks on laenuvõtmine ainus võimalus maja soetada. Paljud ei saa endale ilma järelmaksuta ka külmikut või pesumasinat lubada. Kunagi täitumatu unistus, silma laseroperatsioon, on nüüd kõigi prillikandjate käe- ja rahakoti ulatuses. On positiivne, et inimestel on võimalus elu mugavamaks muuta ka siis, kui nende igakuine sissetulek suuremat investeeringut ei võimalda.

Ometi teeb mind murelikuks, kui näen televisioonis reklaame, kus lubatakse, et raha on vaid lühisõnumi kaugusel. Rääkimata sellest, et emad-isad üle vabariigi on laenude ja võlagraafikute küüsis, tõmmatakse nüüd intresside hambu ka lapsed?

18aastastel on võimalus internetipanga, mõnel pool ka id-kaardi lugeja olemasolul laenata tuhandeid kroone. Ligi 20% intressiga. Kahe minutiga. Miskipärast ma ei usu, et mobiililaenu võtvad noored valutavad südant kodus puuduva külmiku pärast. Mängu tulevad ihaldatud mp3-mängijad, riided, rahanappus peoõhtul. Kusjuures tekib küsimus, kes ja milliste vahenditega maksab laenatud raha tagasi? Minu teadmist mööda enamikul 18aastastest veel püsivat sissetulekut ei ole.

Kurb on vaadata, kuidas noori inimesi õhutatakse pidevalt üle ja võlgu tarbima. Tänaste lapsevanemate ainus võimalus midagi suuremat soetada on järelmaksu või pangalaenuga ja sama tulevik ähvardab ka nende järeltulijaid. Laenamist saab nüüd õnneks juba varases eas harjutada. Vanematel seda eelist polnud.

Demagoogitsen ja toon paralleele Suure Majanduskriisi eelse olukorraga. USA oli majanduskasvu harjal, rahvas toitus laenudest ja aktsiatehingutest ning keegi ei osanud krahhi oodata. Kas kavatseme oodata, kuni meie majandus sama temperatuurini tõuseb?

Tõsi, majanduses mul muidugi kraad puudub, aga soovitan siiski kahte asja. Esiteks võiksid noored jääda vanamoodsaks ja peoõhtutel ikka sõpradelt joogiraha laenata. Teiseks utsitan nupukamaid juba sukasäärde raha koguma. Kes teab, mida tulevik toob...

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing