Enigma Põhjamaade Sümfooniaorkestrilt

Kersti Inno 19. jaanuar 2007, 00:00

Põhjamaade Sümfooniaorkestri kontserdil "Enigma" on hulganisti tähenduslikke aktsente: algab orkestri juubeliaasta, esiettekandele tuleb Tõnu Kõrvitsa teos "Tuulde lauldud".

Alanud aasta on Sir Edward Elgari juubeliaasta, kuid mitte ainult see ei ole põhjus, miks kontserdi põhiteos on tema "Enigma variatsioonid". Olles kahtlemata inglise muusika üks eredamaid näiteid, on enigma (mõistatus) idee dirigent Anu Talile südamelähedane.

"Tahame alati leida mingi mõtte, mis oleks käivitavaks jõuks ja alltekstiks kogu kontserdile, isegi tervele hooajale," ütleb ta. "Hooaja avakontsert "Visioon", seekordne "Enigma" ja kevadel lõpetav "Apokalypsis" annavad kokku omamoodi triloogia. Tahaks, et meie muusikaline dialoog kannaks enamat kui lihtsalt särava ettekande eesmärki."

Mozarti juubeliaasta lõpetuseks saab kuulata tema imekaunist "Sinfonia concertantet" viiulile, vioolale ja orkestrile. Solistid on isa ja poeg Dogadinid Peterburist.

Sergei Dogadin vaimustas esimest korda eesti publikut kümneaastasena ja on tänaseks siin esinenud korduvalt. Nüüd, täisealiseks saanuna astub ta esmakordselt Põhjamaade Sümfooniaorkestri ette koos oma isaga, Peterburi Filharmoonia esivioola Andrei Dogadiniga.

Tõnu Kõrvitsa "Tuulde lauldud" on esimene Põhjamaade Sümfooniaorkestrile ja Anu Talile pühendatud teos. "Tuul on võimas looduslik orel, mis paneb helklema Põhjavalguse ja laulab Ülemlaulu Põhjavaimule," ütleb helilooja.

Anu Tali tõdeb, et teda on alati võlunud Tõnu Kõrvitsa mõttemaailm ja filosoofia. "Ta ei karda kirjutada lihtsalt ja ilusalt, samal ajal, kui üldiselt püütakse oma muusikalisi mõtteid formeerida äärmiselt keeruliselt. See annab tagasi usu, et muusikakultuur ei kao kakofooniasse, vaid ennastunustav ilu ja südamest tulev looming jääb."

Eesti Raadio valis Anu Tali aasta muusikuks 2006 ning ka seda tiitlit märkiv Ivo Lille klaasist skulptuur antakse Anu Talile üle 25. jaanuaril Estonia kontserdisaalis.

Aasta 2006 oli Anu Talile loominguliselt väga edukas. Noor eesti dirigent juhatas menukaid "Carmeni" etendusi Savonlinna ooperifestivalil ja dirigeeris mitmeid Euroopa tähtsamaid orkestreid.

Detsembris debüteeris Anu Tali Müncheni kammerorkestri ees, juhatades Erkki-Sven Tüüri teoseid.

Käesoleval hooajal on Anu Tali tegemisi jäädvustanud telekanalid Arte ja ZDF ning järgmisel aastal valmib dirigendist film.

1997. a asutas Anu Tali koos oma kaksikõe Kadri Taliga Eesti-Soome sümfooniaorkestri. Nüüd Põhjamaade Sümfooniaorkestri nime kandev rahvusvaheline orkester on maailma repertuaari kõrval esitanud rohkesti Eesti muusikat ja viinud seda ka oma heliplaatidel maailma.

Orkester on äratanud suurt publikuhuvi atraktiivseid pealkirju kandvate kavadega.

Tallinna "Enigma" kontsert toimub ühtlasi Põhja- ja Baltimaade raadiote ühise kontserdihooaja raames ning Eesti Raadio vahendab kontserdi otseülekandes EBU liikmesmaadesse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing