Tartusse tantsupeole!

Maria Otsa 26. jaanuar 2007, 00:00

Enne tähtsat sündmust vaevab peokülalisi pakiline küsimus: mida selga panna, et näha välja särav ja mitte sattuda moekriitikute hambusse?

Et saaksite peost täit rõõmu tunda, tasub kinni pidada mõningatest reeglitest ja heast maitsest. Traditsiooniliselt on märge riietuse kohta kutse vasakus nurgas. Vabariigi aastapäeva puhul seisab presidendi kutsel märge: frakk või tume ülikond, rahvariided, aumärgid.

Kuna peo stiil eeldab meestelt frakki või tumedat ülikonda, kannavad naised pikka õhtukleiti, mille tegumood oleneb igaühe fantaasiast. Kleidi valikul tasuks aga arvestada, et tegemist on üritusega, kus ka tantsitakse. Sleppidega kleidid on küll väga kaunid ja naiselikud, kuid suures rahvamassis võib kleidisaba märkamata jääda ning sattuda nii mõnegi varba alla.

Valsi keerutamine võib osutuda parajaks katsumuseks ka väga kitsa õhtukleidiga või kingadega, mis on tagant lahtised ja liiga kõrge kontsaga. Veel tasuks naisterahval enne kleidi valikut arvestada meesterahva riietusega, sest paar peaks moodustama terviku.

Meestel on lubatud kanda kõige pidulikumat õhturiietust frakki, mille juurde kuuluvad tingimata püstkraega särk, vest, siidtaskurätt ja presidendi lemmikriideese kikilips, kõik nimetatud frakilisandid peaksid olema valged. Kingad on mustad ja lakknahast ning sokid loomulikult õhukesed ja musta värvi.

Kui te kannate ülipidulikku frakki väga harva, on mõistlik see laenutada. Proovige aga leida frakk ja vest, mis oleksid n-ö ühest komplektist, sest laenufraki tunneb eeskätt ära sellest, et frakk ja vest ei sobi omavahel kokku.

Frakiga on sobilik esitleda ka oma aumärkide kollektsiooni. Kui teid on ordeniga austatud, tuleks seda vabariigi aastapäeval kindlasti kanda, kuna see õhtu on nii mõnelegi üks väheseid koosviibimisi, kus oma aumärki näidata.

Ordeneid on kõrgematest ja madalamatest klassidest, medalid on veel aste allpool. Eesti esimese klassi orden on õlalindi ehk suurpaela küljes, mida kantakse paremalt õlalt üle fraki vesti rinnaesise vasakule, nii et orden jääks fraki kuue alt välja paistma.

Ordenitäht on vasakul kuuehõlmal rinnataskust allpool. Ordeni kaelaristi kantakse aga fraki valge ristlipsu all, nii et ordeni lint jääks ristlipsu lindi peale. Lindiga rinnalkantav aumärk kinnitatakse vasakule kuue rinnaesisele rinnataskust veidi kõrgemale. Rinnarätti siis ei kanta.

Frakk on riietus, mille kandmine nõuab harjumist ja harjutamist, seega, kui te ei tunne ennast frakis hästi, võite selle asendada tumeda ülikonnaga, ent mitte mingil juhul smokinguga.

Tumedaks ülikonnaks loetakse musta, tumehalli, tumesinist ühe- või kaherealist ülikonda, mis võib olla ka peene tagasihoidliku triibu- või ruudumustriga. Ülikonna juurde sobib valge särk ning soliidne tagasihoidliku mustriga ja daami tualetiga sobivas värvitoonis lips. Pidulikkust lisavad lipsu karva taskurätt ning vest, mis peaks samuti harmoneeruma daami rõivastusega. Tumeda ülikonnaga kantavad kingad on õhukese nahktallaga ja sokid võiksid olla pükstest tooni võrra tumedamad.

Ka tumeda piduliku ülikonnaga kantakse aumärke, pidades silmas, et ülikonnaga sobib kanda vaid üht kaelaristi ja üht tähte korraga. Õlalinti tumeda ülikonnaga ei kanta.

Kui teil on riidekapis rahvariidekomplekt, ärge peljake seda vabariigi aastapäeval kanda, pitsilised ning kaunite mustrite ja kirevate värvidega rahvariided ei jää frakkidele ja õhtukleitidele raasugi alla. Ordenid asetatakse rahvariietele sarnaselt frakiga.

Õhturiietus eeldab ka väärikat kandmisoskust, kuid seda väljakutset ei tasuks karta - hästiistuvas, heast kangast ning kõigi vajalike lisanditega õhturiietuses tunneb iga mees ja naine end elegantse ja säravana.

Kaunist ja meeldejäävat pidu!

Fotod: Raul Mee

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:26

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing