Disainikleidid galeriis

Tiina Kolk 02. märts 2007, 00:00

Ainult täna ja homme on Disaini- ja Arhitektuurigaleriis võimalik külastada Kunstiakadeemia rektori professor Signe Kivi isikunäitust, kus ta esitleb oma sünnipäevakleite.

"24. veebruari" alapealkirjaks võiks olla ka "Võimuvaibad ja vaimukleidid", sest esmakordselt on välja pandud Signe Kivi sünnipäevakleidid Eesti Vabariigi aastapäevaks ja osa punastest võimuvaipade sarjast.

"24. veebruari tähendus on mulle kui kunstnikule võimalus, mida olen püüdnud aukartusega ja loomingulisusega täita, seistes igal aastal üha raskemate valikute ees. Eelnevate aastate disaine koos eksponeerides joonistub ehk selgemini välja see sõnum, mida olen soovinud võimendada ja avaldada.

Nii on üheksa sünnipäevakleiti ka omamoodi minu viimaste aastate visuaalseks CVks - rida algab valge tualetiga, kui olin aastapäeva vastuvõtule kutsutud Eesti Kunstnike Liidu presidendina," põhjendab Eesti Kunstiakadeemia rektor professor Signe Kivi Disaini- ja Arhitektuurigaleriis toimuva näituse eksponaatide valikut.

Pidulike tualettide reale paneb punkti tualett, mida tekstiilikunstnikust rektor tänavu oma sünnipäeval kandis. Stiilse, lihtsa joonega kleiti ehib näitusesaalis Eesti Kunstiakadeemia rektori ametikett - metallikunstnik Maria Valdma kavandatud kaunis taies, mida Signe Kivi oskab suursuguselt kanda.

Tekstiilikunstnikust rektoril on sünnipäev samal päeval Eesti Vabariigiga ning neid kleite on autor eelnevalt televiisoris kandnud ehk teisisõnu, kõik need, kes on igal aastal jälginud presidendi vastuvõtu ülekannet, omavad üsna hea ülevaate käesoleva näituse eksponaatidest.

Eesti üldsusele on Signe Kivi sünnipäevakleidid alati meeldinud - tema andekat disaineritööd on tunnustanud kolleegid ja kiitnud moekauge publik.

Silmast silma nende kleitidega galeriis kohtudes kogeb vaataja kavandaja loomejõu, materjalide ja värvide võimsust, seletamatut sünergiat, mis heal tasemel kunstiloominguga kaasneb.

Ometi on need kleidid üsna eriilmelised, nende "pealkirjad" räägivad ise enda eest.

Oma loomingulist köögipoolt Signe Kivi ei avalda. "Kunsti ei saa ega tohi ümber seletada ja kui seda tehakse, pole tegu enam kunstiga… Mina olen ka sellel üritusel alati olnud pigem kunstnik," kommenteerib ta. "Tänased tudengid teavad minust kui kunstnikust väga vähe ja seepärast on võimalus esineda näitustel mulle intrigeeriv väljakutse."

Näituse on kujundanud sisearhitekt Maile Grünberg, kellega Signe Kivi jagab nii sarnaseid loomingulisi tõekspidamisi kui ka sünnikuupäeva 24. veebruaril.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing