Mariliis Pinn • 28. mai 2007 kell 5:04

Briti parlamendi liige: kõik on natuke korrumpeerunud

Eesti päritolu Briti parlamendi liige Lembit Öpik rääkis reedesel korruptsiooniseminaril, et kõik inimesed rikuvad natuke seadust, kirjutas Äripäev.

"Tõstke käed, kel on autojuhiluba ja kes pole lubatust kiiremini sõitnud," tegi Öpik ettepaneku. Ehkki seadused on vajalikud, takistab liigne reguleeritus tema sõnul ühiskonna arengut.

"Korruptsioon on see, kui keegi tahab süsteemiväliselt eeliseid saada," rääkis Öpik ja lisas, et kui pole süsteemi, pole ka korruptsiooni. Teine võimalus korruptsioonist vabaneda saab teoks, kui kõik ühiskonna liikmed nõustuvad reeglitest kinni pidama.

Euroopa Komisjoni aseesimehe Siim Kallase sõnul arutatakse Euroopa tasemel praegu, mida pidada korruptsiooniks ning mida mitte. Paljudeks juhtudeks pole seadusi. Näiteks ei reguleerita sõbra jahiga sõitmist ning kingituste vastuvõtmist.

"Me käime kõik lõunal. Kui mu tütar on aga advokaat, ja läheme koos lõunale, kas ta võib selle eest maksta?" püstitas Kallas küsimuse.

IBM Eesti juht Valdo Randpere vastukaaluks Öpiku sõnule ei osteta IBMis klientidele kanget alkoholi ega anta üle 25dollarilisi kingitusi. Niisamuti pole Randpere kunagi pidanud õigeks, et ettevõtted toetavad poliitilisi parteisid.

"Me käime lõunal, kuid ei anna kellelegi raha," ütles ABB ASi juht Bo Henriksson altkäemaksu kohta. Tema kinnitusel saab Eestis ümbrikuta ladusalt asju ajada, Lätis on see raskem. Leedus tekib altkäemaksust keeldujatel äri ajamisega probleeme.

ABB peab praegu oluliseks vältida hinna- ja turu jagamise kokkuleppeid, sest Euroopa Komisjon on määranud ABB-le aastail 1988-2004 kartellis osalemise eest 215 miljonit eurot ehk ligi 3,4 miljardit krooni trahvi.

Siemensit trahviti 419 miljoni ja Mitsubishit 119 miljoni euroga, mis on vastavalt ligi 6,6 miljardit ja 1,9 miljardit krooni.

Hetkel kuum