Suurima müügi kasvu tegid tänavu sillutuskivid

Enno Rebane 29. mai 2007, 00:00

Esimeses kvartalis 2007 kasvas Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liitu kuuluvate ettevõtete müügikäive eelmise aastaga võrreldes 36 protsenti - 1,972 miljardi kroonini.

Eriti torkab silma sillutuskivide ja äärekivide müügi enam kui viiekordne kasv. Siinkohal peab siiski tähelepanu pöörama sellele, et tegemist on esimese kvartaliga ja toodetega, mille müük sõltub kliimast. Tavapäraselt on nende toodete I kvartali müügi suuruseks ca 2-5 protsenti aasta kogumüügist, seega ka mitmekordne kasv aasta algul aasta kogusummat oluliselt ei muuda. Ka puisteained liiv ja killustik, mis samuti kliimast oluliselt sõltuvad, on müüki suurendanud. Killustik koguni üle 60 protsendi, mida võib tõlgendada küll pigem nii, et materjale on suveks ette ostetud, teades, et suvel tuleb killustikudefitsiit. Seina- ja katusematerjalid ning valmis avatäited on müüki kasvatanud ca 40 protsenti.

2007. a materjalide müügikasvu prognoos on eelmise aasta lõpuga võrreldes jäänud sisuliselt samale tasemele, prognoos on tagasihoidlik - veidi üle 10 protsendi. 2007. aasta kolme kuu jooksul eksporditi ehitusmaterjale 453 miljoni krooni eest, mis ületab 2006. a sama ajavahemiku tulemust 48 miljoni krooni võrra.

Suurima ekspordikäibe mahuga on ehitusmontaažvahtude tootja Krimelte OÜ, järgnevad Kunda Nordic Tsement AS ja Maxit Estonia AS. Suurima ekspordikäibe osatähtsus võrreldes ehitusmaterjalide müügikäibega on samuti Krimelte OÜ-l (eksport ca 90 protsenti). Ligikaudu 70 protsenti toodangust eksportisid seinamaterjalide valmistajad Aeroc AS ja Silbet AS ning avatäidete tootjad Saajos Inexa AS ja Viljandi Aken ja Uks AS. Enam kui poole toodangust viisid Eestist välja avatäidete tootjad K.M.T. Fassaadid OÜ ja Viking Window AS.

Aasta tagasi räägiti I kvartali müügist kui oluliselt aktiivsemast aasta algusega võrreldes. Tänavu on tempo veelgi kasvanud.

Paari aasta eest moodustas esimese kvartali müük aasta müügist ligi seitsmendiku, ent nüüd tõdeme hinnanguliselt viiendikku.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:32

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing