Vaesus, mida tuleks häbeneda

Kristi Malmberg 10. august 2007, 00:00

Tänane Äripäev kirjutab vaestest prominentidest ehk avalikkusele tuntud inimestest, kellel pole piisavalt raha oma võlgade ning trahvide tasumiseks.

Tõepoolest, kui ametlikku sissetulekut ikka teab mis suurt pole, jääb maksuametil praeguses olukorras üle käsi laiutada.

Hämmastav on see, et kaudne maksustamine ei tööta Eestis peaaegu üldse. Või mis hämmastav, see on tegelikult kurb.

Kaudse maksustamise edukas rakendumises on suur roll ka ühiskonnal, aktiivsetel kodanikel, kes informeerivad maksuametit selgelt üle oma ametlike sissetulekute elavatest inimestest.

Ja loomulikult ei saa alahinnata ka ühiskondlikku hukkamõistu. Eestis pole veel ei ühte ega teist.

Hukkamõistu pälvivad pigem informeerijad, need vastikud kitujad. Jõukas tüüp, kes küll suure tõenäosusega kõiki makse ei maksa, on aga ikka veel kõva mees.

Eesti oludes teavad ju nõndanimetatud vaeste prominentidega ühes kandis elavad inimesed nende tegelikku elatustaset väga hästi. Ja naeravad kõva häälega sedasorti tegelaste peost suhu elamise uudiste peale. Kuigi pigem tasuks nutta. Ning midagi ette võtta, nii kodanikualgatuse kui ka seaduste väljatöötamise osas.

Meil on maailma mõnusamaid maksusüsteeme, ei tasu karta maksuametile veelgi suuremate volituste andmist.

Vaevalt tooks see kaasa oma võimu kuritarvitamist maksuameti poolt, küll aga ühiskondliku õiglustunde väiksemat riivamist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing