SEB: Balti majandused võivad üle kuumeneda

ÄP 03. september 2007, 00:00

Kuigi laenukasv on veidi järele andnud, püsib inflatsioon ja jooksevkonto puudujääk endiselt kõrge. Samas on näha märke, et majandustsükli tipphetk on seljataha jäämas.

"2007. aasta esimesel poolel ei ole Balti riikide majanduse seis oluliselt muutunud," rääkis SEB Eesti Ühispanga analüütik Hardo Pajula. "SKP kasv on aeglustunud vaid Eestis. Erasektori ülimalt kiire laenukasv on hakanud taltuma kõigis kolmes riigis. Eestis ja Lätis on see seotud esimeste märkidega kinnisvaraturu nõrgenemisest. Inflatsioonisurve on isegi suurenenud, mistõttu prognoosib SEB tänavu kõikides Balti riikides seni arvatust kõrgemat inflatsiooni, mis Eestis ulatub 5 protsendini. 2008. aastal takistavad Eesti inflatsiooni vähenemist kavandatavad aktsiisimaksude tõusud."

SEB ootab Eesti majanduskasvuks tänavu 8 protsenti, mis 2009. aastaks taandub 6,5 protsendile. Kasvu aeglustumist on oodata ka Lätis ja Leedus. Seega liiguvad kõik kolm riiki lähemale sobivale majanduse kasvutempole, 6-7 protsendile. Samas on Balti riikide majanduskasv olnud viimastel aastatel väga kiire, mistõttu on majandustes süvenenud ka tasakaalustamatused. "Lätis ja Eestis on näha selgeid ülekuumenemise märke, mida ei saa seni samal määral öelda Leedu kohta," seisab ülevaates.

Viimasel ajal on SEB siiski prognoosinud Balti riikide majandustele pehmet maandumist.

"Kuna Balti keskpankade võimalused majanduse jahutamiseks on piiratud fikseeritud vahetuskursisüsteemide tõttu, mängivad kommertspangad olulist rolli krediidikasvu suunamisel," kommenteeris Pajula. "Kokkuvõttes näeb SEB endiselt, et Balti riikide majanduste ülekuumenemise oht ei ole möödas, kuid eeldame, et majanduses toimub pehme maandumine."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing