ÄP fototoimetus • 6. november 2007 kell 22:00

Epideemiaid on odavam ennetada

Newcastle'i viirusega maadlev Tallegg peab hävitama kõik oma 200 000 munejat kana ning peatama sellega ajutiselt söögimunade tootmise. Ettevõte prognoosib, et munatootmine taastub kogu ulatuses alles järgmise aasta suve lõpuks.

Tuleb panna rohkem rõhku vaktsineerimisele - ja mitte üksnes kanade. Riik võiks selles ühtmoodi toetada kõiki looma- ja linnukasvatajaid, sest odavam on epideemiat ennetada kui tagajärgi kinni maksta.

Vahel tundub, et Talleggile on needus peale pandud. Peaaegu kogu 2005. aasta möllas ettevõttes salmonelloosipisik, mille tulemuseks oli kahjum 36,4 miljonit krooni, käibe vähenemine 70 miljoni krooni võrra ja eksporditurgude kadumine.

Eelmise aasta alguses kahtlustati - nagu hiljem selgus, alusetult -, et Tõrukese lasteaias salmonelloosi haigestunud 64 last ja kuus täiskasvanut võisid saada nakkuse Talleggi munadest tehtud omletist.

Samal ajal tekkis ka linnugripihirm - linnugripi eriti ohtlikku vormi, mis võib nakatada ka inimest, leiti juba Läänemerelt. See pani linnukasvatajad omakorda värisema tarbijate paanitsemise ees. Ometi on ettevõte seni kõikidest probleemidest välja rabelenud ja teenis mullu üle paari aasta taas väikese kasumi.

Ka Talleggi maine pole linnuhaiguste hirmu all kokku kukkunud. Tänavuse Emori maineuuringu kohaselt on Tall-egg Eesti elanike suhtumishinnangute pingereas viiendal kohal.

Tallegg on tegelenud tugevalt tootearendusega, mida ettevõtte juht Teet Soorm on nimetanud Eesti firmade eluküsimuseks.

See on andnud tulemusi ja Talleggi tooted on igasugu toiduainete võistlustel edukalt esinenud. Näiteks said Talleggi kanalihavardad barbecue-marinaadis 2007. aasta parima toiduaine võistlusel parima lihatoote tiitli.

Tootearendust on toetanud ka korralik turundus, mis on muutnud kanatooted grillimisteadlikele eestlastele poelettidel igati soliidseks valikuks.

Kuid ettevõtte hingetõmbeaeg oli üürike nagu ta kanade elu. Kui Äripäev veebruaris Talleggi juhilt Teet Soormilt küsis, kas kasumisse tõus oli raske katsumus, vastas too, et "sellised otsused tulevad väga-väga-väga raskelt" ja "Tallegg oli väga-väga halvas seisus".

Nüüd võib Tallegg taas kord oma seisukorra viletsust kirjeldades väga-vägasid üksteise otsa lükkida. Kuid teha pole midagi.

Riiklik veterinaar- ja toiduamet on kinnitanud, et sellise viiruse levik pole tootja süü. Sestap tuleb loomade-lindude vaktsineerimine seadusega kohustuslikuks teha.

Autor: ÄP

Hetkel kuum