10. detsember 2007 kell 22:00

Kes tahab Kuu peale?

Äripäev uuris, kas ja kui palju oleksid Eesti äritegelased nõus kosmoses hõljumise eest välja käima.

"Asi pole ambitsioonis, vaid kui tingimused on õiged ja teenus kättesaadavam, läheksin hea meelega. Siin pole isegi vaja sügavamalt järele mõelda - kui lennud muutuvad tihedamaks ja hind paremaks.

Kui palju oleksin nõus maksma? Miljon krooni poleks selle juures isegi mingi probleem. Kümme miljonit oleks aga umbes selline vastuvõetav hind."

"Minu jaoks kuulub see huumori valdkonda, nii et tänan, ei soovi! Mul on siin emakese maamuna peal ka piisavalt huvitav olla.

Selle äri peale ei ole aga kunagi mõelnud, eks see üks friikide teema ole."

"Kindlasti läheksin! Tabasite nüüd naelapea pihta. Olen lapsest saati suur ulmehuviline olnud ja lugesin väga palju selliseid raamatuid. Mul on vist praegugi kodus 200-300 ulmeraamatut vedelemas.

Usun, et kui inimkond ei lähe kosmost vallutama, siis poleks me midagi muud kui loomad sel planeedil. Kui aga me seda teha suudaksime, tõestaksime, et oleme midagi erilist.

Kui mul oleks piisavalt õnne osutuda kosmoseturismi jaoks väljavalituks, oleksin selle eest märkimisväärselt suure summa nõus maksma. Kui suudaksin praeguse Kuule mineku summa - 100 miljonit dollarit - kokku panna kõik oma firmad maha müües, teeksin seda. 100 miljoni krooni eest oleksin aga juba homme esimesena väljuva süstiku peal."

Naerab. "Ei oleks. Ma arvan, et ei tunneks end seal väga mugavalt. Et sellest sõidust mingit mõnu tunda, peaks inimesi vähemalt sama kaugele viima, kui on maa ümbermõõt ehk umbes 40 000 kilomeetri kaugusele. Nii et ma täna käsi ei oleks.

Kuu peale ma aga ka ei läheks. Maal on ka palju sama ilusaid kohti, kui on Kuu. Kui tahad saada Kuu-kogemust, siis mine parem Islandile. See on omapärane koht, mitte ükski puu ega miski ei kasva."

Autor: Gert D. Hankewitz

Hetkel kuum