Reisi ise korraldades säästad tuhandeid

Martin Hanson 11. jaanuar 2008, 00:00

Jättes kõrvale valmisreiside viimase hetke pakkumised, on reisi ise koostades võimalik säästa tuhandeid kroone. Interneti võimalusi vähekegi tundev inimene suudab mõne tunniga omale koostada unistuste reisi, leides kõigele vastused just õigetelt broneerimis- ja infolehtedelt.

Estraveli turundusdirektor Ruth Laidvee sõnab, et reisija seisukohast on valmispaketi ostmine mugav - saab ühest kohast ja korraga standardse valmistoote ilma planeerimisele palju aega kulutamata.

"Võimalike probleemide puhul vastutab reisikorraldaja kogu paketi ulatuses. Omal käel reisides ei ole olemas ühtset reisikorraldaja vastutust ja seega on ka riskid teoreetiliselt suuremad," ütleb Laidvee.

Laidvee lisab veel, et üksikute reisiteenuste müügil jääb Eesti reisibüroode kasumimarginaal enamasti 10% piiresse, seda on märksa vähem kui näiteks jaekaubanduses.

"Inimtööjõud ja teenindus muidugi maksavad, mistõttu on loomulik, et odavama hinna saab osa tööst ise ära tehes. Keerulisema marsruudi korral võimaldavad aga professionaalse reisikonsultandi oskused sageli leida ka hinnalt soodsama variandi kui reisilemineja internetist," ütleb Laidvee.

Baltic Toursi turundus- ja müügijuht Kristo Krumm sõnab, et kui inimene tahab lennata Tallinnast Londonisse, ei vaja ta muud kui arvutit. "Reisibüroo on aga konsultatsioonibüroo, meie mõte on selles, kui kliendile ei ole reisisoov selge. Klient tuleb ja küsib, meie paneme talle reisi kokku."

Tulevikus näeb Krumm, et reisikorraldus siirdub üha rohkem netti. "Kuid praegu ei saa kindlasti väita, et inimesed oleksid hakanud omale reise rohkem ise koostama."

Krummi hinnangul jagunevad reisijad kaheks, ühed on need, kes liiguvad omal käel rahakotipaksusest olenemata, ning teised need, kes põhimõtteliselt tahavad kindlust reisil.

"Mu naine ütleb, et tema võtab isegi autorendi kõik siit ära, et mitte kohapeal üllatuda," sõnab Krumm.

Embach Toursi juhatuse liige Ester Laansalu sõnul on reisibürood inimestele, kellel ei ole aega kuude kaupa omale marsruuti koostada, kes peavad broneeringute tegemisele kuluvat aega enda jaoks kalliks, kes soovivad kompleksset stressivaba teenust, kes soovivad saada eestikeelset reisiteenust.

"Omapäi reisides võibki reis odavam olla, kuigi sageli kujuneb see ka vastupidiseks. Olen selle ise mitmeid kordi läbi teinud. Paljud pakkumised reisibüroodele on ka tunduvalt soodsamad kui omapäi reisijatele," sõnab Laansalu.

Alati on olnud inimesi, kel on aega ja pealehakkamist oma reis ise kokku panna. Minu tähelepanek on, et jõukuse kasvuga hindavad inimesed üha rohkem oma isiklikku aega ja ekspertide nõuandeid.

Info maht internetis on tohutu, selle usaldusväärsus väga varieeruv, nende riskide analüüsimine võtab oskamatul inimesel palju energiat.

On inimesi, kes tulevad reisibüroosse tagasi pärast esimese abituse kogemist, siis, kui miskit, mis netis tehtud, ei toimi.

Vabalt võib olla ka nii, et klient ei saa reisi ise kokku õmmeldes sugugi soodsamat lõpptulemust kui reisibüroost, sest reisibüroole maksab komisjoni lennukompanii või hotell, mitte ei võeta seda raha kliendilt.

Lihtsaid asju nagu Tallinna-Helsingi laevapilet oskab igaüks netist osta, aga keerukamad, ümberistumistega ühendused, komplekssed reisid Ameerika mandril näiteks, pangu ise kokku see, kes on endas ikka päris kindel.

Olen ka ise oma vitsad saanud. Pisikese tähelepanematuse tõttu, mille netist lennupiletit broneerides tegin, pidin lõpuks ostma Euroopast koju saamiseks uue, kahe ümberistumisega äriklassipileti. Teine kord tegin netist laevapileti ja arvasin, et sõidan Itaaliast Horvaatiasse. Maabusin aga üllatuslikult hoopis Albaanias.

Kokkuvõte võiks olla, et kui inimesel on palju aega ja ta on valmis ekstreemseks seikluseks, siis katsetagu ise, kui tahab mugavust ja turvatunnet, kasutagu reisibürood.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:16

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing