Inimrööv nurjus

17. jaanuar 2008, 07:25

5. jaanuaril vahistas politsei Eesti
rikkaima inimese Armin Karu tütart Ines Karu raha väljapressimise eesmärgil
röövida plaaninud noormehed, kes enese teadmata palkasid kuritöö täideviijateks
politseinikud.

"Mõlemad noormehed on varasemalt kriminaalkorras karistamata ja just seetõttu olen kriminaalmenetluse jooksul mitmel korral üllatunud, kuivõrd jõhkrat kuritegu kahtlustatavad kavandasid," ütles riigiprokurör Steven-Hristo Evestus, kirjutas Äripäev.

Mullu detsembris jõudis keskkriminaalpolitseini info, et plaanitakse rasket isikuvastast kuritegu Olympic Casino omaniku pere liikme vastu. 21aastased Ardo ja Viljar kavatsesid röövida Karu vanima tütre ning hiljem pakkuda perekonnale võimalust tütar 15 miljoni euro ehk ligi 240 miljoni krooni eest n-ö välja osta.

Kahtlusalused otsisid kuritöö täideviijaid, kelleks sokutas politsei enda töötajad. Politseinikud andsid inimröövi kavandajatele teada röövi toimumisest, mispeale viimased saatsid lunarahanõude ning seejärel nad ka vahistati.

"Selliste kuritegude puhul on määrava tähtsusega kriminaalluure, et omaksime informatsiooni võimaliku planeeritava kuriteo kohta juba enne selle reaalset täideviimist. Antud juhul kontrollis keskkriminaalpolitsei olukorda ning ettevõtja ja tema perekond ei sattunud kordagi reaalsesse ohtu," rääkis keskkriminaalpolitsei direktor Elmar Vaher.

Steven-Hristo Evestuse sõnul oli poiste motiiv soov saada raha. Idee, mille järgi valiti välja kasiinoärimees, tuli meediast. Kuhu nad oleksid ohvri viinud, prokurör avaldada ei soovinud. Reaalset kokkupuudet noormeeste ja ohvri vahel ei olnud. Vahi all olevad noormehed on oma süüd osaliselt tunnistanud. Kui nad süüdi mõistetakse, võib neid oodata 3-12aastane vangistus.

Armin Karu ei soovinud eile juhtumit kommenteerida. Ka puhkusel viibiv Ines Karu teatas, et ta ei saa seda lugu kommenteerida. "Politsei tegi head tööd," märkis ta vaid.

Ettevõtja ja seitsme lapse isa Rein Kilk ütles juhtunut kommenteerides, et Armin Karu tütre röövimise ähvardusest ei tohiks teha laiemaid järeldusi ega rakendada laste kaitsmiseks ebarutiinseid meetmeid. Praeguses Euroopas selline väljapressimine äriideena ei tööta, märkis ta.

"Paanikaks ei ole põhjust. Usun ja loodan, et neil võimalikel röövlitel on pigem psüühiline probleem, mitte uskumus, et niimoodi saab raha teha," sõnas Kilk. "Turvafirma omanikuna oleks mul ehk kasulik juhtunu valguses reklaami teha, aga ma arvan siiski, et midagi ebarutiinset pole kellelgi põhjust laste kaitsmiseks ette võtta. Enda lapsi püüan kaitsta loomulike normide piires, mis puudutab üksinda liikumist ja muud taolist," rääkis Kilk.

Ettevõtja ja endine siseminister Jüri Mõisa sõnul on Eestis turvaline elada ja kes ise seiklusi ei otsi, sellega midagi säärast nagu tütre röövimine ka ei juhtu.

"Ma arvan, et selles loos ei ole kogu tõde avaldatud, mina neid noorte suhteid ei tea," rääkis Mõis.

"Arvan, et praktiliselt pole sellised asjad Eesti vabariigis võimalikud. 20 aastat tagasi hoidis üks nõrgamõistuslik inimene paar tundi Urmas Pasti poega kinni. Kui selliseid asju juhtub kord 20 aasta jooksul ja politsei suudab need ära hoida, näitab see õiguskaitseorganite tubli tööd," kiitis Mõis korrakaitsjad. Ta lisas, et needki röövlid ei olnud kuigi hästi ettevalmistunud ega adunud oma plaani raskust.

Mõis oma laste turvalisuse pärast ei karda.

Karu on Eesti jõukaim ettevõtja. Tema varanduse suurus on Äripäeva koostatava Eesti rikaste TOP 500 andmetel ligi 4,2 miljardit krooni.

1998. aasta algul võttis politsei kinni Suurbritannia kodaniku Martyn James Symonsi, kes koos töökaaslase Kaido Esnaga kavatses Karu tappa. Mõlemad mehed töötasid Karu firmas.Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. January 2008, 12:07
Otsi:

Ava täpsem otsing