Kertu Ruus • 20. jaanuar 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Siim Kallas: Eestil on hea IT-maine

Intervjuu Siim Kallasega.

Mis oli teie missioon kohtumistel maailma suurimate IT-firmade juhtidega?

Euroopa Komisjon uuendab oma otsustusmehhanisme ja tööprotsesse, mis eeldab aktiivset infotehnoloogia rakendamist. Tekkis idee kohtuda oma partneritega nende kodus, et uurida, millised on valdkonna uusimad arengud ja mis on õhus.

Meile tehti neli päeva praktiliselt pausideta üheksast kuueni superkoolitust, kus esinejateks olid tervete firmade juhtkonnad, nii et see on meid päris ära väsitanud.

Otseste rakenduste üle peab nüüd mõtlema. Ma ise mingi IT-mees ei ole, aga meil olid muidugi spetsialistid kaasas.

Nii et Euroopa Komisjon on Microsofti, Cisco ja teiste jaoks suurklient?

Me oleme suurklient ja nende huvi on muidugi väga selge.

Lisaks soovivad nad levitada meie kaudu teavet ka teistele administratsioonidele. Lepingud sõlmitakse muidugi madalamal tasemel, kindlate reeglite alusel.

Kas te saite, mis tahtsite?

Saime, ja rohkemgi veel.

Millest te California osariigi kuberneri Arnold Schwarzeneggeriga rääkisite?

See oli rohkem viisakuskohtumine, aga tema meeskond näitas üles head tahet ja paindlikkust, et see teoks saaks. Kuna tema oli ka parajasti visiidil San Joses, saime kokku Cisco ruumides.

Rääkisime sellest, et oleme mõlemad pärit väikestest riikidest ja suurte ülesannete ees. Ta pidas vajalikuks rõhutada ka kliimamuutuste küsimusi. Oli lahe jutuajamine.

Muide, Microsoftis kohtusin jälle Soome peaministri Matti Vanhaneniga, kes oli samuti seal külas.

Kas Eesti ka teie kohtumistel jutuks tuli ja mis kontekstis?

See on huvitav küsimus. Eesti tuli jutuks väga palju. Kõik, kellega ma kohtusin - nagu Cisco juht John Chambers ja Microsofti juht Steve Ballmer - olid põhjalikult ette valmistunud ja teadsid, et ma olen Eestist pärit. Üks asi on muidugi viisakus, aga kaks asja torkasid veel silma.

Teatakse esiteks Skype'i ja teiseks küberrünnakuid, mida nähakse kõikjal kui olulist katsejuhtumit.

Kas Eestil on IT-maailmas hea maine?

Jah, meie üldine maine on hea, ja küberrünnakud kinnistasid seda mainet.

Kes kellelt rohkem õpib, kas Euroopa USA-lt või vastupidi?

Mis puudutab IT-ettevõtlust, siis viibisime innovatsiooni absoluutses tipus. See on meist kaugel eest ära ja sellel on väga palju põhjuseid. Kui küsida, kas Euroopasse saaks ka teha Silicon Valley, siis mina vastan: ei saa.

Muide, veel üks huvitav asi on see, kui uskumatult tõsiselt võtavad need hiiglased rohelist teemat ja mõõdavad oma ökoloogilist jalajälge.

Miks Euroopasse ei saa Silicon Valleyt teha?

Selline Silicon Valley saab olla ainult ühes kohas maailmas. Siin on tohutu inimkapitali, raha, infrastruktuuri kontsentratsioon. Nagu üks start-up meile seletas: siin on tõesti nii, et istud maha, paned juhtme seina ja asi läks käima.

Veel üks oluline erinevus võrreldes Euroopaga on see, et siin ei peeta seda ebaharilikuks, kui sa ka üheksa korda ebaõnnestud. Sa riskid ikka uuesti, mingit probleemi ei ole. Mentaliteet pole võrreldav.

Nii et Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus on oma kontoriga San Joses õiges kohas?

See oli valitsusel kindlasti õige otsus siia Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse kontor rajada. Siin asub innovaatilise ettevõtluse absoluutne tipp.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt