Politoloog: Eestil on kõvasti McCaini ja Clintoniga vedanud

06. veebruar 2008, 14:23

Tartu Ülikooli politoloogia õppejõud ja
välispoliitika vaatleja Andres Kasekamp ütles, et Eestil on McCaini ja Clintoni
tõusuga kõvasti vedanud, kuna mõlemad mõistavad Eestile olulist välis- ja
julgeoleku poliitikat kõige paremini.

„Need kandidaadid mõistavad välis- ja julgeoleku poliitikast kõige paremini, mis on meile oluline. McCain ja Clinton on mõlemad Eestis käinud, nende jaoks pole Eesti lihtsalt koht kaardi peal,“ ütles Kasekamp.

„Vabariiklaste kandidaatidest on McCain ainus, kes on välispoliitikas tugev ja pädev. Ta pole välispoliitikas mitte lihtsalt pädev, vaid on Eesti suhtes soodsatel seisukohtadel, oli seda ka varem NATO laienemise suhtes ning on põhimõttekindel Venemaa suhtes,“ rääkis Kasekamp.

„Clinton on samamoodi demokraatide kandidaatidest välispoliitikas tugevaim. Tema kogemus tuleb esimese leedina, siis senaatorina. Clintonil on eelis, mida teistel pole – tema kõrval on tugev partner abikaasana, kes on välispoliitika suur tegija ning on samuti rahvusvaheliselt ja maailmas respekteeritud.“

Kasekamp rääkis, et nii McCain kui ka Clinton suudaksid paremini arendada Euroopa ja Ameerika suhteid, mis on pärast Iraagi invasiooni madalseisus. „Eesti julgeoleku jaoks on oluline, et EL ja Ameerika teevad seal koostööd,“ lisas ta.

„Eestile ja ka isiklikult minu jaoks on nad mõlemad vastuvõetavad tüübid. McCain on välispoliitikas tugev, kuid kardan, et majanduspoliitika on talle raskem,“ märkis Kasekamp.

„Clintoni nõrgem ja tugevam külg on tema abikaasa – see on paradoksaalne. Kellele Bill Clinton meeldib, on see suur pluss, kuid Ameerikas on tulihingelisi Billi vihkajaid. Kui arvtakse, et ta on Hillary niiditõmbaja, siis tekitab see negatiivse reaktsiooni," ütles politoloog. Ta lisas, et Hillary Clintonit reklaamitakse esimese Ameerika naispresidendina, kes üritab näidata ennast sõltumatu kandidaadina, kuigi ta on jõudnud nii kaugele tänu oma abikaasale. Tema kampaania kõige suurem väljakutse on seda tasakaalustada.

Ta lisas, et suurt nõrka külge Clintonil poliitikas pole ning et ta on kõikides poliitilistes valdkondades pädev, kuid tal on isiksuse probleemid, kaheldakse kas tema emotsionaalsus on siiras ja kas temasse võib uskuda või on ta nii paadunud poliitik, et teeskleb.

Kasekamp arvas, et mõlemal kandidaadil on võitmiseks võrdsed võimalused.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. June 2008, 21:21
Otsi:

Ava täpsem otsing