Trichet hoiab oma püssirohu kuiva

Sirje Rank 08. veebruar 2008, 00:00

Panga nõukogu üksmeelse otsusega jättis Euroopa Keskpank eile intressid muutmata 4% tasemele.

Otsusele järgnenud pressikonverentsil rõhutas panga juht Jean-Claude Trichet, et keskpanga tähtsaim ülesanne on finantsturgude praeguses tormis hoida inflatsiooniootused kontrolli all. "Meil on ainult üks mandaat, tagada hinnastabiilsus," ütles Trichet. "Oma otsused teeme me sellest mandaadist lähtuvalt."

Samas möönis ta, et euroala majanduskasvu aeglustumise risk on kasvanud, mida analüütikud tõlgendasid kui valmisolekut esimest korda viie aasta jooksul kaaluda laenuintresside langetamist.

"Lähematel kuudel Euroopa Keskpank veel intresse ei langeta, kuid hakkab juba turge ette valmistama," kommenteeris Bloombergile Dresdner Kleinworti ökonomist David Owen. Pank on "kapituleerunud" vaadete ees, et Euroopa ei jää USA majanduse langusest puutumata, ütles RBSi analüütik Jacques Cailloux.

"Laekuv statistika kinnitab, et majanduskasvu aeglustumise risk on kasvanud," ütles Trichet, lisades, et võimalikku mõju varjutab alles "tavatult suur ebakindlus". Majanduskasv võib jääda eurotsooni potentsiaalse kasvu "madalamasse otsa", möönis ta.

Samas on eurotsooni majanduse alusnäitajad Trichet sõnul jätkuvalt tugevad ning ka laenustatistika näitab, et euroala ettevõtted jätkavad investeerimist ning pole laenukriisis kuigivõrd kannatanud.

Trichet toonitas taas, et praegune ajutine inflatsiooni kiirenemine ei tohi keskpikas perspektiivis juurduda. Ehk siis manitses Euroopas käimasolevate palgaläbirääkimiste osapooli mõõdukusele - mullu detsembris kauplesid näiteks Soome medõed endale nelja aasta peale välja 28protsendise palgatõusu ning Saksamaal nõuavad ametiühingud vähemalt 8protsendist palgatõusu.

Jaanuaris kiirenes inflatsioon euroalal 14 aasta kõrgeimale tasemele, 3,2 protsendile, mis on kaugelt üle panga sihiks seatud 2% piiri.

Samas ei korranud Trichet eile enam hoiatust, et keskpank on valmis inflatsiooni ohjamiseks ka ennetavalt reageerima. Ning erinevalt keskpanga nõukogu eelmisest koosolekust ei nõudnud seekord ükski liige enam eurotsooni intresside tõstmist. "Kõik olid üksmeelel, et otsus jätta intressid 4% tasemele on kõige õigem otsus," ütles Trichet.

Trichet lükkas kategooriliselt tagasi ettepaneku leppida ajutiselt lõdvema eelarvedistsipliiniga, et majandus rasketest aegadest üle aidata. Lisaks USA-le, kus valitsus on välja pakkunud 150 miljardi dollarise abipaketi majanduse toetamiseks, üllatas hiljuti sarnase üleskutsega Rahvusvahelise Valuutafondi uus prantslasest juht Dominique Strauss-Kahn.

"Euroopa riikidel on piisavalt kogemusi teadmaks, et eelarvedistsipliini leevendamine ei aita pikas perspektiivis kaasa stabiilsuse saavutamisele," ütles Trichet.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing