Põhjala pankadel hoog maas

Tarvo Vaarmets 15. veebruar 2008, 00:00

Neljast Skandinaavia pangast suurima turuväärtusega Nordeal õnnestus aastaga aktsia hinna langust enim tagasi hoida, kukkudes 13%. Bloombergi analüütikute keskmine hinnasiht aktsiale on 101 Rootsi krooni (170 Eesti krooni). Eile maksis aktsia Stockholmi börsil 93 krooni (156 Eesti krooni). Investeerimispank Morgan Stanley soovitab Nordea aktsiaid portfellis vähendada ja on langetanud hinnasihi 98 kroonile. Kogu makromajanduse kohal laiuvad tumedad pilved on pannud Morgan Stanleyt vähendama regiooni kõigi pankade aktsiate hinnasihte.

UBS aga tõstis soovituse "müü" pealt "neutraalse" peale ja vähendas aktsia hinnasihti 5 krooni võrra 95 krooni peale. Analüütik Andreas Hakansoni arvates on aktsia ikka veel sektori keskmisest kõrgem, kuigi väga suurt langusriski ta enam ei näe, seisis majandusportaalis finanztreff.de.

Eilse seisuga oli Hansapanga emapanga Swedbanki aktsia aasta taguse ajaga võrreldes kukkunud neljast Põhjamaa pangast enim, 38%. Kontserni eile avaldatud 2007. a majandustulemused olid aga ettevõtte kasumit arvestades aegade parimad, seisis börsiteates.

Morgan Stanley alandas jaanuari lõpus aktsia hinnasihti 261 kroonilt 209-le (349 Eesti kroonile) ja soovitab ka Swedbanki aktsiate hulka vähendada. Eile lõpetas aktsia Stockholmi börsil 9% plussis 171 krooni (287 Eesti krooni) peal. Analüütikute keskmine hinnasiht on 229 krooni (386 Eesti krooni).

SEB-le on analüütikud keskmiselt andnud hinnasihiks 196 krooni (329 Eesti krooni). Aastaga on aktsia kaotanud oma väärtusest 35%. Eile tõusis aktsia Stockholmi börsil 150 kroonile (252 Eesti kroonile). Morgan Stanley on vähendanud hinnasihti 174 kroonile ning sarnaselt Swedbanki aktsiaga soovitatakse ka SEB aktsiaid portfellis vähendada. Analüütik Christoffer Adams arvas, et kahe panga võrdluses tuleks eelistada Swedbanki aktsiaid.

Ka Sampo emapanga Danske aktsia on aastaga kukkunud üle kolmandiku. Danske maksis eile Kopenhaageni börsil 180 Taani krooni (374 Eesti krooni). Analüütikute keskmine hinnasiht on 241 krooni (505 Eesti krooni). Veebruari alguses muutis JPMorgan aktsia hinnasihti 254 Rootsi kroonilt 226-le ja andis soovituse "neutraalne", põhjenduseks neljanda kvartali oodatust kehvemad tulemused.

Citigroup soovitab aga aktsiat osta, sest Danske hiljuti avaldatud äriplaan kuni aastani 2012 olevat agressiivne, kirjutas finantztreff.de.

"Pea kogu maailma finantssektori aktsiad sattusid 2007 teises pooles müügisurve alla ja siin ei olnud mingiks erandiks ka Skandinaavia pangad," kommenteeris tarkinvestor.ee

nõustamisportaali asutaja Kristjan Lepik. "Kui USA pankade probleemiks on liigne riskivõtmine kinnisvaralaenudega, siis Skandinaavia pankade hinnalanguse taga võib suuresti näha seda, et turu arvates on Balti riikides liigset riski võetud."

Lepiku sõnul on rohkem kukkunud just need aktsiad, mille puhul on Balti risk suurem - Swedbank ja SEB on 2007. a tipust langenud juba üle 40%. "Tuleb tunnistada, et panustasin ka ise nende aktsiate langusele, sest mullu suvel ei osanud veel välisinvestorid Baltimaade riski karta, kuid Eestist olukorda vaadates paistsid mitmed riskid juba tuntavad," rääkis Lepik.

Kui ettepoole vaadata, on Lepiku meelest hetketasemete juures Skandinaavia pankadel paari kuu jooksul päris hea võimalus kosumiseks. Kui aga negatiivsed uudised Balti riikides jätkuvad, hakkab see uuesti aktsiahindu survestama. "Usun, et 2008. a jooksul näeme veel madalamaid tasemeid, ma ise investorina veel ostma ei hakka," möönis mees.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing