Triin Rebane • 6 märts 2008

Värske äriideega maailma vallutama

Võitnud äriidee kujutab endast hääljuhitavat kalendriliidest mobiiliseadmetele. Mobiiltelefonidele, PDAdele ja nutitelefonidele mõeldud lahendus võimaldab mobiiliseadme kalendrisse sisestada kirjeid ning meeldetuletusi mikrofoni rääkides, mitte enam ebamugava klahvistikuga trükkides.

Mikk-Alvari sõnul tuli konkursi võit neile üllatusena. "Kuna žürii küsis projekti kohta esitlustel väga teravaid küsimusi, siis võitu ei lootnud," lisab ta. Seda enam tunneb noormees rõõmu, sest teravad küsimused näitasid, et žürii oli väga põhjalikult projekti süvenenud ning neile pakkus see huvi.

Noormeeste idee tekkis nagu enamik suuri leide ja väljamõeldisi - teravast vajadusest. "Kui miskit on puudu või tekib mõni komplikatsioon, siis eestlane tavaliselt ainult kirub. Keegi ei mõtle sellele, kuidas elu paremaks teha. Meie mõtleme," jutustab Mikk-Alvar entusiastlikult.

Noormehed hakkasid pidevast hädast, kuidas enda aega paremini planeerida, kinni ja genereerisid agaralt, milline peaks uus vahend selle hõlbustamiseks olema. Võitjate sõnul on praegune lõppidee eelnevate väikeste ideede saadus.

Noorte ärihaide uus tehnoloogiline leiutis tundus neile esimesest hetkest potentsiaalikas.

Ajujahi konkursist kuulsid noormehed esimest korda siis, kui pöördusid Tehnopoli poole, et oma ideed esitleda. "Olime eelnevalt pannud kokku projekti kondikava ning hakkasime otsima inimesi, kes oleksid oma ala eksperdid ning teaksid asjast rohkem. Otsingute tulemusena jõudsime Tehnopolini ja sealt edasi konkursile Ajujaht," jutustab Daniel.

Praegu käib kiire uue leiutise prototüübi väljatöötamine. Kuna see nõuab palju aega ning algkapitali, on noormehed rõõmsad Ajujahilt saadud 300 000kroonise preemia üle.

"Kahel noorel inimesel on suhteliselt keeruline suuri summasid kõrvale panna, kuid nüüd andis võit meile väga suure tõuke edasi," sõnab Mikk-Alvar.

Lisaks rahalisele auhinnale kaasnes võiduga ka võimalus kasutada ühe aasta jooksul Tehnopolis asuvaid ruume ning esitada oma äriideed välisinvestoritele laiast maailmast.

Noormehed arvavad, et konkursi juures oli kõige keerulisem vajadus olla järjepidev. "Noored inimesed tahavad, et asjad toimuksid kiiresti. Tihtipeale on kiired asjad suhteliselt läbimõtlematud," leiab Mikk-Alvar ja arvab, et just seetõttu oli konkurss venitatud pika aja peale.

Nende sõnul ilmnes konkursi poole pealt küll väike motivatsioonikriis, kuid kordagi ei tulnud pähe mõtet lüüa kõigele käega. "Kui midagi ette võetud, tuleb see asi ka ära teha," leiab Mikk-Alvar.

Noormeeste idee on maailmas ainulaadne. "Nii palju kui oleme teinud tausta- ja turu-uuringuid, siis maailmas meile veel otsest konkurenti ei leidu," sõnab Mikk-Alvar. Seetõttu otsustasid noormehed oma idee ära patenteerida. Taotlused patendiametile on praegu koostamisel.

Hetkel kuum