Ametnikud nõuavad Fritsude ja blondiinide plakatikujunduse muutmist

06. mai 2008, 16:43

Tallinna linnavalitsuse esindajad andsid
mõista, et reedel esilinastuva Arbo Tammiksaare dokumentaalfilmi „Fritsud ja
blondiinid” välimeedia plakatikujundust võidakse valesti tõlgendada, mistõttu
soovivad nad tungivalt selle muutmist.

Film käsitleb Balti näitlejate rolle nõukogude kinos, kus nende saatuseks oli kehastada kurja.

„Kuna film räägib näitlemisest ning näitleja ja kunstniku vastutusest, panime juba eos valearusaamade vältimiseks plakatil oleva sõduri kiivrile peale silmatorkava näitekunsti embleemi, sest tegemist oli ju omamoodi nõukogude poolel võitleva teatri või filmi väeosaga. Saime aga signaali, et see pole ikkagi piisavalt arusaadav ja võiksime kujunduses fritsu blondiini vastu vahetada,” kommenteerib filmi produtsent Jaak Kilmi: „Ilmselt mõjub naine avalikus ruumis ohutumana, ehkki nagu meie filmist näeb, ei pruugi see alati sugugi mitte nii olla. Ent filmis „Fritsud ja blondiinid” ei ole kindlasti mitte mingit vaenulikku tooni.”

Linnavalitsusele ei meeldinud ka filmi esilinastuskuupäev, mis on sel reedel, 9. mail. „Omal ajal oli just sel päeval nende filmide, millest jutt käib, kontsentratsioon ekraanidel kõige suurem ja nüüd näevad nad taas ekraanivalgust. Seekord ei näita me mitte mehi, kes ise sakslaste mundri selga tõmbasid, vaid keda vaenlase mundrisse rüütas nõukogude filmitööstus,” räägib filmi autor Arbo Tammiksaar.

„Ka Tallinna linnavalitsusest tuleb aru saada. Hirmul on suured silmad ning linnavalitus kardab, justkui võiks iga võitlev rusikas punasel taustal ajalooliselt sensitiivsel perioodil linna senised integratsioonipüüdlused nullida. Olenemata sellest, kas plakat kujutab fritsu või blondiini, peatub filmi süžee ajalooliselt kurioossel ja märkimisväärsel seigal, mille teadvustamine ning huumoriprismasse asetamine peaks just vastupidiselt aitama kaht kogukonda omavahel lähendada,” kommenteerib kino Sõprus juht Katrin Rajasaare.

Eesti ja Läti koostöös sündinud filmi „Fritsud ja blondiinid” valmimist on toetanud Eesti Filmi Sihtasutus, Eesti Kultuurkapital, Eesti Vabariigi Kultuuriministeeriumi koostööfilmide ja lastefilmide fond, Läti Filmikeskus, Läti Kultuurkapital ja ühena vähestest Eesti filmidest on see saanud ka Euroopa Nõukogu rahvusvaheliste koostööfilmide fondi Eurimages toetuse.

Dokumentaalfilmi „Fritsud ja blondiinid” režissöör on Arbo Tammiksaar, produtsendid Jaak Kilmi (Kuukulgur Film) ja Askolds Saulitis (Subjektiv Filma, Läti), toimetaja Andrei Hvostov.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. May 2008, 16:47
Otsi:

Ava täpsem otsing