SEB: inimesed peaksid polstrit koguma

21. mai 2008, 15:52

SEB äriarendusjuhi Kaur Elviste sõnul
peaksid inimesed võimalikeks rasketeks aegadeks teadlikult polstrit koguma.

„Ees on mõnevõrra keerulisema ajad. Jumal teab, majanduskasv võib miinusesse minna, kes teab?“ lausus täna SEB pressikonverentsil äriarendusjuht Kaur Elviste „Tundub, et inimesed hakkavad polstrit koguma, et oleks mida võtta,“ lisas ta.

„Inimese kardavad tulevikku. Eraisiku kindlustunde indikaator on jõudnud sama madalale kui jaekaubandus. Tarbimise ligi 25%-line kasv on asendunud langusega, tööpuudus on jätkuvalt madalal tasemel ja hoiuste kasv ületab laenukasvu,“ tõi Elviste välja põhjusi.

„Inimesed tarbivad ja laenavad vähem, laenu võtta on kallis. Inimesed panevad raha pigem tähtajalisele hoiusele. Ilmselt pole see teadlik tegevus, kuid võiks olla,“ märkis Elviste ning soovitas vabanevast rahast esimese asjana maksta ära kõrge intressiga laenud, nagu SMS-laen ja tarbimislaenud, kus intressimäär on kõrgem kui inflatsioon. „Inimesed peaks lõpetama võlgu tarbimise,“ soovitas ta.

Järgmise sammuna tuleks luua nö turvatunne, koguda rahaline tagavara ootamatuteks väljaminekuteks (3-6 kuud) või end kindlustada. Kolmandaks soovituseks alles oleks raha paigutamine ja nö jõukuse kasvatamine, investeeringud või laenu-ja liisingukohustuste tagastamine. „Selleks, et vähendada unetuid öid, võiksid inimesed vähendada kohustusi,“ märkis Elviste.

Samas tõdes ärijuht, et rahalise puhvri tekitamisega võivad mõned inimesed olla ka juba hiljaks jäänud. „Mõned on võib-olla tõesti hiljaks jäänud, kuid mitte kõik. Ka investeerides ei tasu kogu raha ära paigutada, vaid tuleks endale jätta puhver,“ märkis ta.

Aastas käib Elviste sõnul SEB-s kuskil 40 000 klienti nõustamisel, uurides võimalusi, kuhu oma raha paigutada. „Kui võtta juurde turuosa, siis neid võib kokku olla kuskil 100 000 märkis Elviste.

Kuid siis vaevleb ju veel kuskil miljon inimest teadmatuses? „Siis on veel miljon inimest, kes ei pole asjaga kursis või pole miskit ette võtnud,“ vastas Elviste.

Küsimuse peale, mis tingimustel oleks praegu hea laenu võtta, vastas Elviste, et kui inimesel on ikka uut eluaset vaja, siis ta selle ka ostab. „Me ei anna kõigile miljonile inimesel soovituse, et võtke laenu. See on ikka personaalsem ja igast inimesest eraldi sõltuv otsus,“ täpsustas Elviste.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. May 2008, 17:13
Otsi:

Ava täpsem otsing