Võidujooks Arktika naftale

25. juuli 2008, 18:38

USA geoloogiateenistuse hinnangul peidab
Arktika maapõu umbes veerandi maailmas seni avastamata naftavarudest. Globaalse
soojenemise tõttu jääst vabanevad piirkonnad hakkavad seega erinevate Arktikaga
piirnevate riikide vahel selle ressursi jagamise pärast põhjustama üha suuremaid
hõõrdumisi.

Praeguse hinnangu kohaselt on Arktikas umbes 90 miljardit barrelit avastamata naftat. Võrdluseks näiteks Alberta õliliivades Kanadas on naftat 173 miljardit barrelit, kuid see on raske nafta, mille tootmine on tavalisest kergemalt voolavast naftast oluliselt kallim.

Tegelikult on Arktika tunduvalt rikkam maagaasi kui nafta poolest. Maagaasi on Arktikas umbes 16 000 triljonit kuupmeetrit, mis moodustab 30 protsenti maailma avastamata varudest ning on võrreldav Venemaa teadaolevate maagaasileiukohtade mahuga, kirjutas Next Energy News.

„Mitmetel põhjustel ei ole nafta ja gaasi tootmine Arktikast enam vaid hüpoteetiline teema,“ ütles Don Gautier USA geoloogiateenistusest.

Rahvusvaheliste lepete kohaselt saavad riigid enda omaks kuulutada merepõhja, mis asub nende rannikuga piirneval mandrilaval. Seetõttu ongi mitmed riigid väga aktiivselt oma mandrilava kaardistamas, et 2013. aastaks oma nõudmistega lagedale tulla.

Mitmed suuremad nafta- ja gaasireservuaarid näivad asuvat vaidlusi tekitavates piirkondades. Näiteks ei ole Kanada ja USA vahel üksmeelt, kuidas jaotada Alaskast ja Kanada loodeosast põhja poole jäävat Beauforti merd.

Kanadal on probleeme ka Taaniga, kes kontrollib Gröönimaad. Hans Island on tilluke saar Ellesmere’i saare ja Gröönimaa vahel, kuid selle lähistel paikneb ilmselt korralik naftamaardla, mida mõlemad ihkavad endale.

Seismilisi andmeid piirkonna kohta veel pole. Samuti pole läbi viidud puurimisi, kuid USA geoloogiateenistuse kasutatav tõenäosusmudel, mis kasutab lähteandmetena kivimite vanust ja koostist, lubab oletada nafta leidumist.

Siiski peab nafta hind veel oluliselt tõusma, et Arktika rasketes tingimustes, kus 84 protsenti naftast asub merepõhjas, tootmine end ära tasuma hakkaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. August 2008, 16:27
Otsi:

Ava täpsem otsing