Zimbabwe tõmbab rahalt kümme nulli maha

30. juuli 2008, 19:20

Majandus- ja poliitilises kriisis ning
hüperinflatsiooniga Lõuna-Aafrika riigis tuleb ülehomsest käibele uus kohalik
dollar, mis võrdub 10 miljardi praegusega ning on Eesti rahas väärt alla kahe
krooni.

Alles eelmisel nädalal lasi riik välja uue 100 mld dollarise rahatähe, kirjutas BBC. Korrespondent Zimbabwe pealinnas Harares teatas, et käis äsja kiirel poetuuril süüa ostmas ning selle jooksul tõusis 24se karbi munade hind 375 mld dollarilt 600 miljardile dollarile. Viimati avaldatud ametlik inflatsiooninäitaja oli 2 mln %, paljude analüütikute arvates ületab see aga 9 mln %.

Lõuna-Aafrika Vabariigi president Thabo Mbeki vahendab valitsuse ja opositsiooni läbirääkimisi, mis vahepeal on jõudnud tulemusteta katkeda. Kauane Zimbabwe president Robert Mugabe on end võimul hoidnud tumedate võtetega, sealhulgas vägivalla ja valimiste võltsimisega. Peale rahaühikuga tehtavast teatamist pöördus Mugabe Reutersi teatel riigi ärimeeste poole hoiatusega, et nood lõpetaksid spekuleerimise või muidu võetakse kasutusele erakorralised abinõud: "Kui te viite meid veel kaugemale kui seda varem olete teinud, peame tarvitusele võtma erakorralised meetmed, me ei tahaks panna riiki erakorraliste seaduste alla, teie jaoks võivad need tulla karmid." Mugabe süüdistab riigi majandushädades eelkõige valgeid ärimehi ja Lääne sanktsioone, mitte aga omaenda poliitikat.

Zimbabwe keskpanga juhi sõnul ei suutnud suurte rahanumbrite juures arvutisüsteemid, kalkulaatorid ega pankade rahalugemismasinad enam toimida, kui igapäevased väikesed tehingud käisid miljardites ja triljonites. Sel aastal on riik välja lasknud uued 100 mln, 250 mln ja 500 mln rahatähed, mis on nüüdseks väärtuseta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. July 2008, 19:20
Otsi:

Ava täpsem otsing