Euroopa inflatsioon tegi 16 aasta rekordi

31. juuli 2008, 13:58

Juulis rekorditeni jõudnud nafta hind on
viinud inflatsiooni Euroopas viimase 16 aasta kõrgeimale tasemele.

Inflatsioonmäär tõusis 4,1% peale juuni 4,0%-lt, teatas Euroopa Liidu statistikaamet, sama prognoosis Bloombergi uuring. Teine täna avaldatud Bloombergi aruanne näitas tööpuuduse jäämist samale 7,3% tasemele.

Inflatsiooni ohjeldamiseks seadis Euroopa Keskpank uueks intressimääraks 4,25%, mis on viimase 7 aasta kõrgeim. See käik omakorda suurendab majanduse aeglustumise riski, sest juba praegu on Euroopa tööstus- ja teenindussektor kokku tõmbumas ning ootused majanduse väljavaadete suhtes on tugevalt pessimistlikumaks muutunud.

Viimase aja naftahindade tõus ja sellest tulenev spekuleerimine on põhjustanud ka muude kaupade, näiteks terase, maisi ja vilja hindade tõusu. Nafta hind ise on selle kuu lõpus langenud, kuid on siiski 60% kõrgem kui eelmisel aastal samal ajal. Sellised tingimused on aga põhjustanud ettevõtetele raskusi ning paljud on sunnitud oma müügihindu tõstma, mis omakorda suurendab inflatsiooni, samuti mõjutab seda ka töötajate palgatõus.

Analüütikute sõnul on Euroopa Keskpanga käed seotud, sest nende põhiline eesmärk on inflatsiooni kontrollimine ning selleks ei ole väga palju võimalusi. Samuti on majanduslanguse tõenäosus suurenenud, sest majandust on tabanud minu lööki, nende hulgas valuutakursside muutumine ebasoodsamaks, rangemad krediiditingimused ja nõrgenenud välisnõudlus. Keskpanga sõnul on Euroopa majanduse alused siiski tugevad ning ootatakse majanduskavu aeglustumist 1,5% peale 2009. aastaks, samuti on panga hinnangul inflatsiooni vastu võitlemiseks veel manööverdamisruumi.

Euroopa Keskpank ei ole sellise murega üksim, sest samad mured on Inglise Pangal, Šveitsi Keskpangal ning Ühendriikide Föderaalreservil, kes kõik peavad tegema valiku majanduskasvu kiirendamise ja inflatsiooni kontrollimise vahel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. August 2008, 11:47
Otsi:

Ava täpsem otsing