Gruusia sõda seab ohtu kosmosejaama tuleviku

27. august 2008, 11:42

Gruusia sõja tagajärjed võivad mõjutada ka
rahvusvahelise kosmosejaama käekäiku.

USA lõpetab praeguste kosmosesüstikute kasutamise 2010. aastal ning uusi süstikuid pole loota enne 2015. aastat. Seega on NASA sõltuv venelaste Sojuz-rakettidest, kui soovib astronaute kosmosejaama toimetada, kirjutas New Scientist.

Kuid Gruusia sõja tõttu pingeliseks muutunud Venemaa ja USA suhted võivad siin muuta koostöö keeruliseks või isegi võimatuks. USA seadused keelavad osta Venemaalt kosmosejaamaga seotud teenuseid, sest Venemaa eksportis Iraanile tuumatehnoloogia. NASAle on tehtud erand: Sojuzi lende tohib tellida, kuid seegi leping lõpeb 2011. aastal.

Venemaa on teatanud, et uute Sojuz-rakettide ehitamiseks kulub vähemalt kolm aastat, seega peaks NASA alustama venelastega kohe läbirääkimisi. Vastasel juhul on USA kosmoseagentuur 2012. aastal transpordisulus.

NASA administraator Mike Griffin ütles, et USA Kongress peab lepingupikenduse ratifitseerima kiirkorras.

Olukord Gruusias aga ei anna mingit lootust, et Kongress selle töö kiiresti ja rõõmsalt ette võtaks.
George Washingtoni ülikooli kosmosepoliitika eksperdi John Logsdoni sõnul pole tegelikult venelastega koostööle alternatiivi. Üks võimalus on võtta kasutusele Euroopa Kosmoseagentuuri kanderaketid ning kohendada need inimeste kosmosesse toimetamiseks, kuid ettevalmistustööd selleks võivad võtta kuus-seitse aastat.

Loe ka varasemaid Novaatori uudiseid rahvusvahelise kosmosejaama kohta:

Rahvusvaheline kosmosejaam pakub taevas vaatemängu

Rahvusvahelisest kosmosejaamast sai heledaim tehistäht

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. September 2008, 14:33
Otsi:

Ava täpsem otsing