BÖRS: mis toimub Wall Streetil viimasel tunnil?

Mait Jüriado 17. oktoober 2008, 15:57

Kell 15.00 Wall Streeti aja järgi on saanud
kardetumaks tunniks turgudel, kirjutab New York Times.

Selle nädala kolmapäeval keeras turg järsult end ümber, seekord nina allapoole.

Päeval, mis oli turgude ajaloos üks halvemaid, langes Dow Jones tööstuskeskmine püstloodis 733 punkti ehk peaaegu 8%.

Päeva viimasel tunnil kukkus Dow peaaegu 400 punkti 45 minutiga, peegeldades täpselt eelmise nädala vastupidist turuliikumist. Reedel rallis Dow viimas tunniga rohkem kui 500 punkti. Sel esmaspäeval aga ralliti viimasel tunnil 300 punkti. Ka eilne börsipäev kujunes viimase tunni "nähtuseks", mil Dow tõusis päeva lõpus rohkem kui tunni ajaga 500 punkti.

Eksperdid pakuvad erinevaid variante, seletamaks kolmapäeva turu tugevat ärakukkumist. Mõned pakuvad, et üks suurim riskifond Citadel Investment Group, mida juhib Kenneth C. Griffin, likvideeris oma varasid. Teised arvavad, et siis toimus palju sunnitud müüke (margin calls), mis omakorda survestas turgu allapoole. Ning mõned nimetasid toimunut lihtsalt erainvestorite ning fondihaldurite paanikaks.

Sellele on tegelikult ka lihtsam seletus: majandus on raskuses ning majandussurutis võib kesta kauem, kui arvatakse. Neid kahtlusi kinnitas kolmapäevane raport, kus septembri tarbimine USAs kukkus tugevalt.

"Kolmapäevane müük oli tingitud majanduses toimuvast, mida süvendasid sunnitud müügid," kommenteeris BNP Paribas juht Todd Steinberg New York Timesile.

Mis iganes on põhjustanud viimased sündmused turgudel, on see igal juhul hulleim karuturg II maailmasõja järgel. Teisipäev ning neljapäev pühkis minema enamik tõusust, mida tehti esmaspäevase +11% ralli ajal.

S P 500 on nüüdseks tippudest kukkunud (tipp 9. okt 2007) ligemale 40%. Selline kukkumine lõi paljusid suurinvestoreid, eriti just riskikapitalifonde. Oma kirjas investoritele teatas Citadel, et on kaotanud ainuüksi septembris varasid 16%.

Turu liikumine viimasel tunnil on pannud paljusid analüütikuid küsima, miks turg liigub nii agressiivselt 15.00-16.00 vahel. Kuigi turg sageli pöördub viimastel tundidel, on taolist käitumist viimastel aegadel oluliselt rohkem täheldatud.

Analüütikud toovad ühe põhjendusena välja seda, et maaklerid vähendavad laenude hulka klientide portfellides. Kui kliendid hakkavad turul varasid müüma, et suurendada oma portfellis tagatist, sunnib see omakorda ka teisi investoreid müüma.

Bruce A. Smith, kes on tegevjuhataja firmas Tesoro Corporation, pidi müüma teisipäeva õhtul 251 000 aktsiat, et täita Goldman Sachsi ees tagatisnõuet. Kompanii aktsia hind kukkus rohkem kui -18% tema müügi tagajärjel.

Riskifondid, kes kontrollivad varasid rohkem kui 2 triljoni dollari eest ning kel on suur võimendus, on samuti sunnitud varasid müüma. Riskikapitalifondid on sellel aastal keskmiselt kukkunud 17% ning suurem osa kaotustest on tekkinud just alates selle aasta augustikuust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. October 2008, 16:25
Otsi:

Ava täpsem otsing