USA minister: kiiruseületajad võtame viisavabalt vastu

24. oktoober 2008, 17:38

USA sisejulgeoleku minister Michael
Chertoff kinnitas eile ajakirjanikega kohtudes, et USA viisavabadusprogrammiga
liitunud riikide kodanikke ei lasta tulevikus maale siis, kui nad on pannud
toime tõsise kriminaalkuriteo. Lihtsamad eksimused USAd ei huvita.

„Kiiruseületamise eest saadud trahvide pärast ei takistata kedagi USAsse tulemast,” sõnas Chertoff. Küll aga võib probleemiks osutuda tema sõnul näiteks see, kui isik on osalenud pettuses.

Eestile muutub USAsse reisimine viisavabaks novembri keskpaigas. Siis tuleb igal USAd külastada soovijal täita hiljemalt 72 tundi enne sõitu elektrooniline ankeet ESTA, mis positiivse vastuse korral kehtib kaks aastat. Viisavaba reisimine puudutab kuni 90 päeva kestvaid turismi- ja ärireise. Kes kavatseb peatuda Ameerika Ühendriikides pikemalt kui 90 päeva, peab endiselt viisat taotlema.

Minister soovitas elektroonilise ankeedi ära täita ka neil inimestel, kellel täna juba on kehtiv USA viisa.

Iga elektrooniliselt USAsse sissesõitu taotlev inimene peab ka endiselt aru andma, kas tal on kriminaalne minevik või halvad kavatsused USA suhtes. Chertoff selgitas, et see on vajalik selleks, et kui taotluses valetanud inimene vahele jääb, siis annab see USAle õiguse sanktsioonide karmistamiseks. „Me oleme seda ka nende vastu kasutanud,” viitas Chertoff kättesaadud kurjategijatele ja terroristidele, kes olid taotluses allkirjaga kinnitanud oma süütuid kavatsusi.

Kuigi Eestile ja veel kuuele riigile muutub USAsse reisimine mõne nädala pärast lihtsamaks, siis tegelikult karmistati viisavabadusprogrammi laienemisega samaaegselt turvameetmeid ja kõigile tänaseni programmiga liitunud riikidele esitatavaid nõudmisi. Kui algselt oli kontrollsüsteem mõeldud rohkem illegaalse sisserände tõkestamiseks, siis nüüd on peamiseks prioriteediks terrorism. Chertoff sõnas, et turvameetmete karmistamine tegi seaduse läbisurumise ka Kongressis lihtsamaks, sest paljud rahvasaadikud olid programmi laienemise vastu.

USA monitoorib aina rangemalt ka seda, kui suur osa maale tulnud külastajatest jääb tähtaega ületades illegaalselt riiki edasi. Ühe lisanduva turvameetmena hakatakse järgmise aasta suve paiku ka riigist väljujatelt sõrmejälgi võtma.

USA sisejulgeoleku minister Michael Chertoff eile Washingtonis ajakirjanikega kohtumas USA sisejulgeoleku minister Michael Chertoff eile Washingtonis ajakirjanikega kohtumas

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. October 2008, 16:38
Otsi:

Ava täpsem otsing