Äripäeva rikaste TOP: Miks on rikaste TOPis vähe naisi?

Lemmi Kann 31. oktoober 2008, 00:00

Meeli Leeman, lasteriideid tootva OÜ Lenne omanik muigab küsimuse peale kelmikalt. "Ega naised ei saa kõiki töid ära teha, meestele peab ka midagi jätma," ütleb 338. kohale platseerunud naine ja selgitab, et naistel ambitsioonidest puudu ei tuleks, kuid tihti otsustatakse laste sünnitamise ja firma juhtimise vahel esimese kasuks, sest seda mehed naiste eest ära teha ei saa. Selle kinnituseks ütleb OÜ CargoBusi omanik Tiiu Osula, et ta pole äri pärast kunagi pere arvelt ohvreid toonud. "Minu prioriteedid on ürgselt naiselikud ja perekesksed, pere on alati esimesel kohal," räägib Osula, kes sel aastal TOP 500st küll välja jäi. Mõlemad rõhutavad, et äris olemise teeb lihtsamaks see, et tegemist on perefirmaga, mis laseb aega kergemini planeerida.

Leemani meelest on suur saavutusevajadus pigem ühiskonnamudeli peale surutud ja kui naised ei peaks enda kindlustunde nimel nii palju rabelema, jätaks tema hinnangul nii mõnigi neist äri sinnapaika ja pühenduks hea meelega hoopis elu alalhoidlikule ja pehmemale poolele.

Sellesama alalhoidlikkuse toovad naised Osula sõnul kaasa ka ärisse, mis on tasakaalustavaks jõuks meeste riskialtimale loomusele, mis äris meestele üsna tihti naiste ees edumaa tagab. CargoBusi omanikuna hoiab Osula kontrolli all firma finantsasju, jättes administreerimise meeste mängumaaks. "Mehed kipuvad oma plaanide realiseerimises unustama ära selle küsimuse, et kas on olemas ka vahendid ning tihti püütakse asju teha üle jõu. Siis tekib selline kurja tädi efekt, kes kuskilt nurga tagant piiksub, et "aga raha!" ja mõnikord tekib tunne, et sinu häält ei taheta kuulda," jutustab Osula lõbusalt muiates ja lisab, et kõige suurem kunst äris ongi oskus kompromisse teha ning õigel hetkel käsi pidurile panna.

Päris riskimata äris muidugi hakkama ei saa, kuid sellega tuleb piiri pidada. Naisi piiritundmatus šoppamises süüdistades jäetakse tema sõnul tähele panemata, et mehed šoppavad kohati hoopis hullemini. "See ei käi mitte hilpude ja jalanõude tasemel, vaid hoopis kõrgemates ja kallimates sfäärides. Meie valdkonnas šopatakse näiteks busse," ütleb Osula.

Leeman tunnistab, et vahel on ärinaistel meestekeskses maailmas tõesti raske.

"Üks asi on eelarvamus - mehi hinnatakse juhina rohkem ja see arvamus tekib ennekõike sellest, et kuna meesjuhte on enamus, on nad järelikult ka paremad," räägib Leeman ning viitab avalikule saladusele, et naised on tihti hallide kardinalidena firmaomanikest meeste selja taga neid aitamas, see aga Rikaste TOPis paraku ei kajastu. "Naisi võiks suures äris tegelikult rohkem olla küll, oleks huvitavam," arvab Leeman ja ütleb, et talle sobib teiste ärinaistega asjaajamine hoopis paremini, sest suguõed kipuvad kohusetundlikumad olema.

Osula arvates ei pruugigi see aeg enam mägede taga olla, sest noorte naiste põlvkond on vägagi ambitsioonikas, reeglina haritum, rohkem ärile orienteeritud ning palju julgem.

"Ma arvan, et põlvkonna või paari pärast võib pilt Rikaste TOPis juba hoopis teine olla," arvab Osula ning soovitab oma äri rajamise lävel viimaste kõhklustega heitlevatel naistel otsida toeks üks hea kompanjon, kes oleks ka oponendi rollis, et kõik riskikohad saaks korralikud läbi vaieldud, siis süda rindu võtta ja äri püsti panna. "Kümnel protsendil inimestest on soov äriga tegeleda, kolm protsenti teevad selle ka teoks ja ainult üks protsent nendest on edukad. Alati tasub pürgida selle ühe protsendi hulka. See on ju huvitav!" julgustab Leeman naisi. "Teha midagi endale ja olla iseenda peremees on võrratu tunne."

Rikaste TOPis korduvalt rikkaimaks naiseks osutunud ettevõtja Tiina Mõis palub selle teema käsitlemisest vabastust.

Madis Habakuk, Estonian Business Schooli (EBS) rektor
Minu isiklik arvamus on, et number üks põhjus, miks Rikaste TOPis on naisi vähe, on Gaussi kõver, mis kirjeldab erinevate sugupoolte andekust.

Meeste puhul on see kõver kokku surutud ja järsk ning naiste puhul on see kõver suhteliselt lame. Lahtiseletatult tähendab see, et meeste hulgas on väga andekaid rohkem, ja lolle ka rohkem.

Naiste hulgas ei ole erinevus viletsamate ja paremate vahel sugugi nii suur kui meeste puhul. See on sadade tuhandete aastate jooksul nii välja kujunenud, sest naiste pärusmaa on laste kasvatamine ja selleks ei ole vaja teab mis andekust, aga loll ka ei saa olla. Meeste elukutsed on olnud hoopis teistsugused ja seetõttu on sellega nii, nagu on.

Rikaste TOP pole selles mõttes mingi erand. Kui me võtame 500 ettevõtet näiteks kas Standard&Poors'i indeksist või Fortune 500st, või võtame valitsused ja ministrid, riigikogud, parlamendid, senatid - täpselt samasugune lugu on igal pool, naiste osatähtsus on väga väike.

Kui nüüd tulevikku hüpata, siis väidan, et pisitasa meeste osatähtsus langeb ja naiste oma kõikides valdkondades tõuseb.

Julgen seda arvata tuginedes EBSile - siin õpib väga palju naisi, kes tippu kõlbavad. Kümne-viieteistkümne aasta pärast on nad suure tõenäosusega Rikaste TOPi esimeses veerandis. Teiselt poolt tähendab see naise klassikalise sotsiaalse rolli vaeslapse ossa jäämist ning pikas perspektiivis Lääne tsivilisatsiooni jätkusuutmatust - see sureb pika aja peale lihtsalt välja. Lääne ühiskond on seni veel selles vallas teistele tsivilisatsioonidele eeskujuks - kõik naised tahavad olla nii nagu siin, kuni hegemoonia läheb kuhugi mujale üle ja tuleb ette uus mall, mille järgi kõik tahavad olla.

Olari Taal, ettevõtja ja Hansapanga üks asutajaid
Praegu on 500 Eesti rikkama inimese hulgas kõige rohkem neid, kes olid 90ndate alguses alla 35 aasta vanused.

See tähendab et nendel noortel naistel, kes olid potentsiaalsed tegijad, tuli vahepeal saada lapsi, aeg maha võtta ja osa nendest ei tulnudki enam suurde ärisse tagasi. See on üks peamistest põhjustest, miks proportsioon on nii palju meeste kasuks.

Kõrgemal tasemel äri tegemine on nagu tippsport - see on pühendumine, järjekindlus, treening. Raha on ju ainult mõõduks, millega hinnatakse tulemust.

Kindlasti ei saa täielikult pühenduda mitmele asjale korraga ja naiste puhul on kõige tähtsam kahtlemata laste saamine.

Aga ma usun, et see pilt kindlasti paraneb edaspidi naiste kasuks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing