Kadrin Karner • 30. oktoober 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Valitsus pressib töötukassale peale maksemäära tõusu

"Ei tohiks olla liiga optimistlik ja vaadata roosade prillidega," ütles eilsel pressikonverentsil peaminister Andrus Ansip, kes saatis Eesti Töötukassa töötuskindlustusmakse määrad tagasi ning nõuab uute esitamist.

"Tööpuuduse suurenemine tähendab seda, et on vaja täiendavaid vahendeid ja need vahendid saavad tulla ainult tööandjatelt ja töövõtjatelt," ütles peaminister. Ansip tõdes, et varasemate aastate jooksul on küll kogutud märkimisväärsed reservid, kuid need head ajad on paraku otsa lõppemas.

"Ma eeldan, et töötukassa nõukogu suhtub vastutustundlikult nõukogule antud ülesannetesse ega ela illusioonides. Ei ela pimedas usus, et tööpuudus Eestis jääb igaveseks 4 protsendi juurde," lootis Ansip, et töötukassa uued määrad esitab.

Rõivatööstusettevõtte Baltika finantsdirektor Ülle Järv ütles, et töötuskindlustusmakse määrade tõstmine praeguses majandusolukorras tundub ebaloogiline ja ka ebavajalik. Kogunenud töötuskindlustusmaksete reservid peaksid olema tema sõnul praegu piisavad, et jätta maksumäär muutmata. "Või teavad riigikogulased midagi, mida meie veel ei tea?" viskas Järv küsimuse õhku.

Töötukassa nõukogu esimehe Harri Taliga jaoks on asi selge ja valitsus oma tahtmist töötuskindlustusmakse määrasid tõsta ei saa. "Töötukassa nõukogu otsus maksemäärade ettepaneku kohta on tehtud. Valitsus saab kas nõustuda või tagasi lükata. Kui lükkab tagasi, jäävad kehtima need määrad, mis praegu on," ütles Taliga.

Et teemat uuesti arutada, tuleb läbi vaadata valitsuse argumendid, millega määrade tõstmist põhjendatakse, rääkis Taliga, kes enda sõnul veel ühtegi valitsuse kirja näinud ei ole. Milline võib aga olla nõukogu uus ettepanek valitsusele, seda Taliga öelda ei osanud. "Eks nõukogu otsustab," lisas ta.

Taliga sõnul lepiti töölepinguseaduse eelnõu asjus kokku, et kindlustuse määrad tõusevad töölepingu seaduse jõustumisel. Praeguse seisuga peaks leping jõustuma 2010. aasta alguses.

Loogiliselt võttes peaks ka hüvitised tõusma 2010. aastal ning seega ei näe Taliga põhjust, miks peaks töötuskindlustuse määr tõusma juba järgmisest aastast.

"See on teema, mida ei ole üldse arutatud. Meil on kokkulepe, et need asjad juhtuvad 2010," lisas Taliga, kelle sõnul kuus kuud varem jõustatav töölepinguseadus on vaid poliitikute soov ja tahe, mitte kokkulepe.

Justiitsminister Rein Langi hinnangul oleks mõistlik, kui uus töölepinguseadus hakkas kehtima pool aastat planeeritust varem ehk järgmise aasta keskpaigas.

"Võttes arvesse maailmamajandust ja ka Eesti majandust, leiab valitsus, et on mõistlik jõustada kuus kuud varem," sõnas Lang ning jätkas, et see tähendab ka töötukassale langeva finantskoorumus olulist suurenemist.

"See on ka see põhjus, miks me teeme ettepaneku tõsta töötuskindlustuse määra juba 2009. aasta alguses. Muidu ei oleks, jah, mõtet," lisas minister. "Kehra on väga hea näide sellest, miks seda oleks vaja teha," viitas Lang Kehra paberivabriku sulgemisele.

Töölepinguseaduse eelnõu kohaselt tõuseb töötuskindlustushüvitise asendusmäär ning laieneb hüvitist saada võivate isikute ring.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt