Enn Tosso • 20. november 2008 kell 22:00

Ärimees kutsub spekulante tagasi

Villemsoni sõnul suurendasid buumi ajal just spekulandid tehingute arvu ning kergitasid kiiresti hindu. "Praegu on enamik korterelamuid müügil alla omahinna. Ootan turule spekulante," märkis Villemson.

Ta osutas, et Tallinna äärelinnas müüakse korterelamuid juba hinnaga 17 000 krooni ruutmeeter ning kesklinnas 25 000 krooni ruutmeeter. "Korraliku kortermaja ehitushind on juba 20 000 krooni ruutmeeter, lisaks maa ning projekteerimine. Selge, et kõik müüvad alla omahinna," lisas ta.

Villemson ennustas, et olukord läheb hullemaks, sest inimeste palgad ei kanna praegu laenuvõtmist välja. Ta möönis, et fondid otsivad küll projekte, mida ühekorraga ära osta, ent sellise tehingu puhul eeldatakse veel vähemalt 25protsendilist allahindlust. Selliseid tehinguid pole veel toimunud, kinnitas ta.

Uus Maa Kinnisvara juhi Mika Sucksdorfi sõnul on paljud arendajad praegu nõiaringis. "Pangad on seadnud piiri, millest allapoole nad ei tohi hinda lasta. Samas, selle hinnaga müüa ei õnnestu, ent korterid seisavad ning intressid tuleb maksta," kirjeldas ta olukorda.

Sucksdorff möönis, et turul on juba spekulante, kes tunnevad huvi osta. Ta rääkis, et neil on üks ärimees ostnud viimase poole aasta jooksul iga kuu 2-3 korterit just spekuleerimise eesmärgil. Samuti on mitu investorit palunud kinnisvarafirmal saata neile oma parimad pakkumised.

Ehitusfirma Koger & Partnerid nõukogu esimees Andres Koger ütles teisipäeval, et Tallinna linn võiks munitsipaalmajade ehitamise asemel osta arendajatelt tühje kortermaju, mis paiknevad logistiliselt heades ühistranspordiga kaetud alades. "See aga eeldab planeerimist ning hättasattunud arendajad vaevalt selliste stsenaariumitega arvestanud on," lisas ta.

Nii uute kui ka kasutatud elamispindade pakkumishindu kajastav kv.ee indeks jõudis järjepanu langedes selle nädala keskel 87,5 punkti tasemele. Aastaseks languseks teeb see 15%. Pakkumishinnad on viimase pooleteise aasta jooksul langenud üsna sirgjooneliselt, aastataguselt 21 165 kroonilt ruutmeeter 17 956 kroonile. Võib eeldada, et hinnad jätkavad samas tempos langust eeloleva aastagi vältel, kinnitas kinnisvaraturu analüütik Tõnu Toompark kolmapäeval.

Hetkel kuum