Kadrin Karner • 1. detsember 2008 kell 22:00

Omanike liit vaidleb kohtus gaasi hinnatõusu pärast

Kaebuse esitas koduomanik Marina Riminskaja, keda esindas kohtus Advokaadibüroo Tamme ja Otsmann vandeadvokaat Villu Otsmann.

Omanike keskliidu volikogu esimehe Anto Raukase sõnul sundis kaebust esitama kaks asjaolu. Tema sõnul esiteks konkurentsiameti tahtmatus või võimetus põhjendada gaasi hinna kujunemist. "Tarbijatel on sisuliselt õigus teada vaid neile ettekirjutatud hinda," ütles Raukas.

Teiseks pole konkurentsiamet tema sõnul uurinud Eesti Gaasi suuraktsionäri Gazpromi valitsevat mõju Eesti Gaasi otsuste üle.

"Konkurentsiamet tegi ettepaneku aeg maha võtta ja lubas kaebajale selgitada gaasi hinna kujundamist," ütles Eesti Omanike Keskliidu peasekretär Taavi Madiberk. Tema sõnul taotleb Riminskaja konkurentsiametilt gaasi hinna arvutamise valemi avalikustamist. "Praegu on olukord, kus gaasi hind on salastatud ja see annab Eesti Gaasile võimaluse gaasi hinnaga manipuleerida," lisas ta.

Madiberk on veendunud, et konkurentsiamet peaks riikliku institutsioonina olema võimeline selgitama monopoolse teenuse hinna kujunemist.

Siiski on konkurentsiamet seisukohal, et hinnavalem avalikustatakse ainult kaebajale.

Omanike liit soovib valemi põhjal analüüsida, kas gaasi hinna tõus on põhjendatud või mitte. Kui hind on põhjendatud, kavatseb liit kaebusest loobuda, ütles Madiberk.

Praegu moodustab Eesti Omanike Keskliidu andmetel sisseostetava maagaasi hind 88% kodutarbija gaasiarvest.

Konkurentsiameti sideteenistuse juhataja Margus Kasepalu sõnul ütles Eesti Gaas kohtus, et tahab olla Riminskajale info andmise juures. Viimast põhjendas Eesti Gaas hinnas sisalduvate salajaste komponentidega. Numbriliste näitajate või lepinguandmete avaldamist saab Kasepalu sõnul ainult Eesti Gaas otsustada.

Hetkel kuum