Sirje Rank • 3. detsember 2008 kell 22:00

Soome ja Eesti panid prioriteedid paika

Eile Soome kolleegi Tallinnas võõrustades leppisid peaministrid kokku, et Põhjamaade Investeerimispanga asepresidendi Gunnar Oki ja Soome endise Eesti suursaadiku Jaakko Blombergi välja pakutud ideedest valitakse prioriteetideks esialgu IT-alane koostöö ja e-teenused, inimeste vaba liikumine ning atraktiivse ettevõtluskeskkonna loomine mõlemas riigis. Aasta pärast vaadatakse, kuhu on jõutud.

"Energiaalast koostööd, mis on vältimatu, hakkame me edasi arendama riikidevahelises koostöös," ütles Soome peaminister Matti Vanhanen.

Tuumajaama teema oli siiski jutuks, kinnitas Ansip. Vanhaneni sõnul taotlevad Soome ettevõtjad praegu luba Soome kolme uue reaktori ehitamiseks ning otsuse teeb valitsus veel sellel ametiajal. "Eesti võiks nende firmadega rääkida, kas nad oleksid Eesti jaamast huvitatud," ütles Vanhanen diplomaatiliselt.

Kui ehitusloa saaksid kõik kolm uut reaktorit, siis kogu see elekter Soome turule ei mahuks, ütles Vanhanen.

Ansip jahutas elevust ühise tuumajaama teema ümber, teatades, et enne kui pole otsuseid, kust jaama jaoks kütust saada, kust investeeringuid, kuhu läheb elekter ning kuhu jäätmed, Eestisse tuumajaama ehitama ei hakata. Ettepanek on ikka alles idee tasandil.

Vanhanen kiitis Balti riikide plaani võtta aastaks 2013 üle Põhjala elektribörsi Nordpool reeglistik ja ühineda selleks ajaks ka Nordpooli turuga. See tagab ärihuvi, et järgmise etapina ehitatakse välja ka Estlink 2 merekaabel. Nii paraneb mõlema riigi energiajulgeolek.

Peaministrid tunnistasid, et suurema osa kohtumise ajast neelasid arutelud majandusolukorra üle.

"See, mis juhtub Eesti majandusega, mõjutab Soome majandust, ja vastupidi," ütles Vanhanen, pidades vajalikuks hoiatada liiga üksüheste paralleelide eest Soome 90. aastate majanduskriisiga.

Ansip tõrjus kuulujutte Eesti krooni devalveerimisest, kinnitades, et poliitiliselt pole sellele võimalik isegi mõelda, rääkimata teostamisest.

Hetkel kuum