Mari Hiiemäe • 4. detsember 2008 kell 22:00

Jõulusümfoonia

The Manhattan Transfer on tippkategooria vokaalansambel, mis on oma taset suutnud säilitada aastakümneid. Kolm kvarteti neljast liikmest on ansamblis koos laulnud aastast 1972 ja veel nüüdki, kõrgemasse keskikka jõudnuna, naudivad nad publiku laiaulatuslikku tähelepanu.

Eestisse jõuab The Manhattan Transfer kolmandat korda. Viimati sai ansamblit siinmail kuulda 2001. aastal Pärnu Vallikäärus. Esimest korda esines grupp Eestis 1997. aastal Tartu laululaval ja see suurkontsert tõi kokku 7000 pealtvaatajat.

Tänavuse kontserdi toimumispaigaks on valitud Tallinna Linnahall seepärast, et kõik soovijad kuulama mahuksid.

Linnahallis aitab The Manhattan Transferi vokaalnelikul oma sõnumit kaunisse vormi valada Tallinna Filharmoonia orkester. Kuna kontsert kannab pealkirja "Christmas Symphony", annavad tooni jõulu- ja talvelaulud.

Tegemist on aga ühtlasi ansambli juubelikontserdiga ning seetõttu sisaldab kava menukamaid lugusid tervest kvarteti värvikast minevikust. Läbisegi kuuleb kontserdil neljahäälseid meloodiaid nii džässi-, svingi- kui ka rock'n'roll'i klassikast.

The Manhattan Transfer on laulmisel alati panustanud meloodilisse täpsusesse. Rohkem kui kakskümmend plaati välja andnud ansambli edu võti peitub lauljate musikaalsuses ning eksimatult helide maailmas orienteerumises.

Aegade jooksul on solistid esinenud ka a cappella lauludega, mille juurde saatepille ei kuulu. Sagedamini on ansambel esinenud aga saatemeeskonnaga, olgu selleks siis väike taustabänd või suur sümfooniaorkester.

The Manhattan Transferi tugevaim trump on oskuslik ühisimprovisatsioon, mille teeb võimalikuks lauljate oivaline omavaheline klapp ja üksteise muusikaliste piiride tunnetamine. See, milliseks lauljad oskavad muuta palade vaheimprovisatsioonid, on teinekord põhimeloodiast nauditavamgi. Noortebänd pole The Manhattan Transfer kindlasti, vähemasti oma praeguse 35 aasta juures enam mitte.

Samas võiks ansambli kontserti julgesti soovitada kõigile vokaalmuusika sõpradele east sõltumatult, sest kvaliteedipitserit kannab The Manhattan Transfer ilmselgelt siiani.

Laval mõjub The Manhattan Transfer üllatavalt atraktiivsena, kuigi mitme laulja häälde on hiilimisi hõbedasi noote siginenud.

Kui üks ansambel on kogu oma tegutsemisea olnud tippude tipus, on ootuspärane, et solistide timmitud häälekoolitusest tulenev kvaliteet on püsivalt olemas ka aastakümneid hiljem.

Et nad head on, teavad ansambli liikmed ka ise. Jätkuvalt jaksavad nad tuuritada mööda maailma lavasid, rutates ühest riigist teise ja salvestades plaate.

Vokaalgruppide kategoorias jagab ansambel edetabelikohti maailma parimatega, nagu Take 6 ja New York Voices.

The Manhattan Transfer on pälvinud mitmeid Grammy auhindu.

Hetkel kuum