Rootsi riik pumpab majandusse lisamiljardeid

05. detsember 2008, 13:16

Päev pärast seda, kui Rootsi keskpank
üllatas ootamatult järsu intressikärpega, avalikustas Rootsi valitsus täna
abipaketi languses majanduse turgutamiseks.

Valitsus süstib majandusse tuleval aastal täiendavad 8,3 miljardit Rootsi krooni, vahendas Rootsi majanduslehe Dagens Industri võrguportaal.

„See on lisa meetmetele, mis me sügisel juba eelarves esitasime,“ ütles Rootsi peaminister Fredrik Reinfeldt, lisades, et Rootsi on neid riike Euroopas, mis on majanduse turgutamisel kõige aktiivsemad olnud.

Kriisipaketi rahad on ette nähtud töö kaotanud inimeste toetamiseks ning õppekohtade lisamiseks kutsekoolides ja gümnaasiumides. Suurendatakse infrastruktuuriinvesteeringuid ning lisatakse maksusoodustusi majapidamistes tehtud parandus-, ümberehitus- ja remonditöödele. Tööandjad saavad täiendavaid maksusoodustusi uute töökohtade loomisel.

„Me lihvime ja tugevdame tööturupoliitikat ja toetame nõudlust ehitussektoris,“ ütles majandusminister Maud Olofsson.

Pakett läheb Rootsi riigile tuleval aastal maksma 8,3 miljardit Rootsi krooni, 2010. aastal 8,8 miljardit ja 2011. aastal 5,8 miljardit Rootsi krooni.

Esimesed reaktsioonid kriisipaketile on, et sellest ei piisa.

„Me leiame, et stimuleerida võiks suuremas mahus,“ kommenteeris Rootsi konjunktuuriinstituudi avaliku sektori rahanduse osakonna juht Fredrik Bystedt. „15 miljardit krooni oleks paras summa,“ lisas ta. Sama summat on tuleval aastal soovitava stiimulina riigieelarvest nimetanud ka Rootsi keskpank.

Eile kärpis Rootsi keskpank tähtsaimat baasintressi tavatu 1,75 protsendipunkti võrra 2%le. „Järsk kärbe oli vajalik, et pidurdada tootmise vähenemist ja tööpuuduse kasvu ning hoida inflatsioon allpool 2% piiri,“ põhjendas keskpank.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. December 2008, 13:16
Otsi:

Ava täpsem otsing