Rootsi keskpank rabas rekordilise intressikärpega

04. detsember 2008, 10:34

Rootsi keskpank langetas täna enim jälgitud
baasintressi järsemalt kui kunagi varem – 1,75 protsendipunkti võrra 2%le.

Tänase päevani ei olnud Rootsi keskpank veel kunagi ühe korraga intresse kärpinud rohkem kui 0,5 protsendipunkti võrra.

Tänane kärbe oli pea kaks korda suurem, kui turud ootasid.

„Järsk kärbe oli vajalik, et pidurdada tootmise vähenemist ja tööpuuduse kasvu ning hoida inflatsioon allpool 2% piiri,“ põhjendas keskpank pressiteates.

Rootsi keskpanga asejuht Irma Rosenberg ütles, et intressikärbe oli „tavatult suur“ mille tingis „tavatu olukord“. „Riskantsem on oodata ja vaadata kui veidi liialdada. Sellepärast kärpimisimegi intresse 1,75 protsendipunkti võrra,“ ütles ta.

Rosenbergi sõnul inflatsioon praegu muret ei tee ja seda eelkõige tänu toormehindade langusele.Samal ajal mõjutab inflatsiooni ka Rootsi krooni nõrgenemine. Teisalt on see aga ka puhver, mis parandab Rootsi firmade konkurentsivõimet. „Raske on praegu öelda, milliseks mõju lõpuks kujuneb, kuid praegu näivad asjad minevat õiges suunas,“ ütles ta.

22. oktoobril langetas Rootsi keskpank intressi 0,5 protsendipunkti võrra ning vihjas, et intressikärpeid on veelgi oodata.

Sealt edasi on olukord Rootsi majanduses järsult halvenenud, mistõttu tänaselt keskpanga arutelult oodati juba järsemat intresside langetamist. Novembris kahanes tööstustoodang Rootsis kiireimas tempos 1994. a, mil selle statistika koostamist alustati. Kolmandas kvartalis jõudis Rootsi majandus n.ö ametlikult langusesse – SKP kahanes kaks kvartalit järjest 0,1%.

Ka sel nädalal Rootsi majanduse kohta koostatud OECD raportit esitlenud organisatsiooni asedirektor Robert Ford ütles, et ootab Rootsi intresside langemist 2%le hiljemalt tuleva aasta alguseks.

OECD soovitab oma raportis Rootsil rahapoliitikale lisaks majandust ka eelarvest seni plaanitust enam turgutada. Praegu näeb Rootsi valitsuse tuleva aasta eelarve ette kulutuste kasvu 1% võrra SKPst.

Ford soovitab Rootsile täiendavaid meetmeid tarbimise ergutamiseks, sealhulgas ajutist käibemaksu alandamist ning tulumaksukärbete jätkamist.

Baasintressi langetamist oodatakse täna ka Suurbritannia ja Euroopa Keskpangalt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. December 2008, 13:16
Otsi:

Ava täpsem otsing