Koit Brinkmann • 8. detsember 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Parbuse vahistamine võttis keeletuks

Laupäeval kella üheks kogunes Tallinna linna Keskerakonna ladvik linnavolikogu majja koosolekule. Pistiseskandaalist räsitud Keskerakonna juhtpoliitikute näod olid sünged ja täis ärevust.

Tallinna abilinnapea Taavi Aasa nõuniku Ivo Parbuse vahistamist peetakse valusaks hoobiks Keskerakonnale, sest kuigi Parbus töötas vaid nõunikuna, oli temal väidetavalt oluline mõju linnas toimuvate planeeringute üle.

„Planeeringutega seoses on nüüd võim taas linnaametnikel,“ ütles üks anonüümseks jääda soovinud Tallinna võimuladvikus toimuvaga hästi kursis olev allikas. Ta viitas, et varem kontrollisid protsessi poliitikud ning Parbus oli oluline persoon, kelle vahendusel sai abi detailplaneeringute kiirendamisel.

Laupäeval linnavolikogu ruumides toimunud koosolek ei olnud ajendatud pistiseskandaalist. Tegemist oli varem kokku lepitud nõupidamisega ja kõik küsitletud väitsid Äripäevale, et koosolekul tuleb jutuks Tallinna järgmise aasta eelarve.

Äripäeva andmetel tuli aga nõupidamisel ühe teemana jutuks ka reedel puhkenud skandaal, Keskerakonda kuuluvate linnaametnike kinnipidamine ja neile esitatud kahtlustused.

Laupäeval oli neid, kes Äripäeva küsimuste peale ärritusid, juhtunu suhtes kahetsust avaldasid aga ka neid, kes üritasid linnavolikogu hoone ees olnud ajakirjanikke vältida ja neist mööda hiilida. Viimasega jäi silma abilinnapea Taavi Aas, kes nähes ajakirjanikke lipsas esmalt Aia tänaval asuvasse WW Passaaži ja kui ajakirjanikud hakkasid intervjueerima abilinnapea Deniss Boroditši, siis üritas vahistatud Parbuse otsene ülemus Aas ajakirjanikest mööda hiilida. See katse aga ebaõnnestus.Prokuratuur ja kaitsepolitsei menetlevad kriminaalasja, mille raames peeti neljapäeval korduvas pistise võtmises kahtlustatavana kinni Keskerakonda kuuluv Ivo Parbus. Sama kriminaalasja raames peeti kinni ka Keskerakonda kuuluv Kristiine linnaosa vanema asetäitja Aleksander Raide ning endine kesklinna vanema asetäitja Toivo Susi. Viimane oli omalajal skandaalsete kesklinna vanemate Jüri Oti ning Elmar Sepa alluv.

Susi ja Raide vabanesid vahi alt reedel. Korduvas pistise võtmises kahtlustatavat Parbust lubas aga kohus jätta kauemaks vahi alla.

Kriminaalasja menetletakse karistusseadustiku paragrahv 293 lg 2 p 1 alusel, mis käsitleb korduvat pistise võtmist. Kahtlustus käsitleb detailplaneeringute menetlemise protsessi käigus tekkivate probleemide lahendamist raha eest.

Nii Äripäevale kui ka Postimehele vihjati reedel, et juhtum on seotud Tallinnas aadressil Kopli 6b asuva hoonega, mida asuti rajama ebaseaduslikult.

Keskerakond peab sel aastal nende juhitavates Narvas, Pärnus ja Tallinnas toimunud erakonda kuuluvate ametnike ülekuulamisi ja vahistamisi poliitiliseks rünnakuks. Enne keskerakondlaste kinnipidamise avalikuks tulekut tegi reedel avalduse Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Ain Seppik. „Eesti on kiiresti liikumas politseiriigi suunas, kus uurimistoimingute läbi viimisel lähtutakse pigem erakondlikust taustast kui õiguslikust alusest," märkis Seppik. "Täiesti selge, et kuriteos süüdi olevad isikud peavad saama karistatud, kuid ei tohiks olla väljaspool seadust tegutsevaid parteilasi."

Seppiku hinnangul näitab jõustruktuuride tegevus, et siseminister Jüri Pihl ihkab kangesti Tallinna linnapea tooli, kuid on valimiskampaaniat alustanud talle aastatega omaseks saanud töövõtetega.Pihl ütles reedel Kuku raadio saates "Ministri vastuvõtt", et mingit poliitilist mõjutamist siseministeeriumist politseile ja uurimisorganitele ei ole. Ta märkis, et aeg näitab, et tema jutt on tõsi.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt